Karaçulha, Fethiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 21.45, 26 Temmuz 2016 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karaçulha
Latrans-Turkey location Muğla.svg
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Fethiye
Coğrafi bölge Ege
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 8,574
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0276
Posta kodu 48
Resmî site
Belediye

Karaçulha, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Muğla iline 140 km, Fethiye ilçesine 5 km uzaklıktadır. Fethiye ilçesinin en büyük beldesidir. Nüfusu, 2000 yılı verilerine göre 8.574 kişidir. 1970 yılında belde olmuştur.

Tarihi

Karaçulha’ya 1400’lü yıllarda yerleşilmeye başlandığı bilinmektedir. Karaçulha, Gökben ve Esenköy (Dont) ile birlikte Fethiye’den sonra gelen en eski yerleşim yerlerinden biridir. İlk yerleşim yerleri dağ etekleri olan şimdiki beldenin üst kısımlarıdır. Buraya yerleşenlerin Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarında diğer beyliklerle işbirliği yapmak ve kaynaşmak amacıyla Anadolu’nun her tarafına gönderilen Kayı boyundan aileler olduğu söylenmektedir. 13. yüzyılın ortalarında büyük bir aile (o zaman ki adıyla Meğri), bu bölgeye gelir. Daha sonra çobanlık yapan aile bölünür ve bir kısmı Gökben civarına, bir kısmı Esenköy civarına göç ederken, bir kısmı da Karaçulha’ya gelir. Ahmetpaşa Duvarı'nın etrafına yerleşen bu aileler, daha sonra Avdan mevkiine, 18. yüzyılda da bugünkü Osman Efendi Camii'nin etrafına yerleşirler.

Bir başka anlatıma göre de; Menteşe Beyliği'ne bağlı olan Meğri, merkeze uzak olduğu için buraya baş kadılık verilir. Menteşe Beyliği, Osmanlı Devleti'ne katılınca çevrede küçük küçük yerleşim yerleri kurulmaya başlar. Baş kadılığa bağlı Karakeçili boyunun Yörük kabilesinin bir yiğidi haksızlığa uğrayarak kadı tarafından öldürülür. Dul kalan eşi de oradan ayrılarak çocuklarını ve hayvanlarını alıp uzakta sakin bir yer aramaya başlar. Sonunda Meğri’nin 8 km kuzeyinde bulunan bugünkü Kösebükü yokuşunun olduğu yere gelir. Burada hayvancılık yapan kadın, keçi kılından kara çul dokumaya başlar. Zamanla, çevre bölgelerden de kara çul almak için Karaçulha’ya gelinmeye başlanır. Buraya gelip gidenler, kara çulcuya gidiyoruz, kara çulcudan geliyoruz derler. Daha sonra da bu bölge Karaçulha olarak anılmaya başlanır.

Ailelerin artmasıyla köy olan Karaçulha, Çamköy, Kınık, Boğalar ve sınırlarını da kapsamıştır. Köy olmasıyla birlikte Teke Yöresi'nden, Dalaman’dan ve Muğla'dan birçok aile buraya göç etmiştir. Böylece Karaçulha büyümeye devam etmiştir. Zamanla nüfusun artması ve çevrenin geniş olması nedeniyle, Kınık, Boğalar ve Çamköy Karaçulha’dan ayrılmıştır.

24 Mayıs 1970 yılından itibaren Karaçulha, yapılan halk oylaması sonucunda belde olmuştur. Karaçulha’nın ilk belediye başkanı, o dönemde memur olan Mustafa Severoğlu’dur. Mustafa Severoğlu’nun istifasıyla boşalan belediye başkanlığına Kadir Özdemir gelmiştir. Daha sonra; Mehmet Kocatepe, 12 Eylül’den sonra görevlendirilen Ali Aldan, yeniden seçilen Mehmet Kocatepe, Mustafa Kiremitli, Yusuf Çaylı, tekrar seçilen Mustafa Kiremitli ardından Turan Kovancı belediye başkanlığı yapmıştır. 2009 yerel seçim sonucuna göre de, Yusuf Çaylı belediye başkanlığı yapmaktadır.

not: bu içeriği yazan arkadaş biraz daha araştırırsanız karaçulhanın aslında karaçuha olduğunu karaçuhanın ise kayı boyunun karakeçili aşiretinin bir oymağı olduğunu ve osmanlının da bu aşiretten geldiğini aşiretin hanedanlıkta hak iddiasında bulunmaması için aşireti anadolunun her yerine dağıttığını öğrenebilirsiniz.

Coğrafi ve İdari Yapısı

Önceleri Fethiye ve Karaçulha arasında yerleşim yeri bulunmazken bugün yerleşim durumuna bakarak sınırları belirlemek mümkün değildir. Karaçulha’nın doğusunda Yakacık, kuzeyinde Eldirek, batısında Çamköy, güneyinde ise Fethiye ve Mendos Dağı vardır. Karaçulha, zirvesine yağan kara bakılarak hava tahmini yapılan Mendos Dağı'nın kuzeyinde 25 km2'lik bir alan üzerine yayılmıştır. Çalıca, Cumhuriyet ve Boğalar olmak üzere üç mahallesi vardır. Nüfusu on bine yaklaşan Karaçulha hızla gelişmektedir.2009 itibariyle 16 bin civarında nüfusu vardır.

Beldede Eğitim

Çok eski bir geçmişe sahip Karaçulha İlköğretim Okulu ile birlikte, Karaçulha’da iki ilköğretim okulu daha bulunmaktadır. 1920’li yıllarda, iki odalı bir okulda eğitim yapılan Karaçulha İlköğretim Okulu, 1934 yılında bugünkü yerine gelmiştir. 1970’li yıllarda Çalıca Mahallesi'ndeki Çalıca İlköğretim Okulu yapılmıştır. 1991 yılında ortaokul olarak Boğalar Mahallesi'nde yapılan binada, Şehit Mustafa Gökdal İlköğretim Okulu eğitime devam etmektedir. 1992 yılında Fethiye Mehmet Erdoğan Anadolu Lisesi yapılmış ve hizmete girmiştir. 2001-2002 Eğitim Öğretim Yılı'nda açılan Karaçulha Çok Programlı Lisesi ve 2002-2003 yılında açılan Muğla Üniversitesi'ne bağlı Sağlık Yüksek Okulu eğitim ve öğretimi sürdürmektedir.

Dış bağlantılar