Kar kekliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kar kekliği
Ptarmigan9.jpg
L. lagopus (erkek)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Galliformes (Tavuksular)
Familya: Phasianidae
Alt familya: Tetraoninae (Orman tavukları)
Cins: Lagopus
Brisson, 1760

3

Kar kekliği ya da kar tavuğu, ak keklik (Lagopus), sülüngiller familyasınnın orman tavukları alt familyasından Kuzey yarıkürenin soğuk bölgelerinde yaşayan kuş cinsi. Erginken büyük ölçüde vejetaryandır ve genelde yavru döneminde böcek yer. Gözde av kuşlarındandır.

Adlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Latince adı «tavşan ayak» anlamına gelir ve Grekçe lagos (λαγως) «tavşan» ile pous (πους) «ayak» kelimelerinden kurulmuştur. Gramer açısından Grekçesi müennes (feminine) olup tür epitetleri muta ve leucura biçiminde yazılır. Buna karşın Latince epitetlerde müzekker (masculine) sanılarak önceleri mutus ve leucurus biçiminde yanlış yazılıyordu.

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşayan 3 türü bulunur ve her üç tür de nispeten kabacadır. Kuyruğu kısa, seksüel dimorfizm çok azdır. En küçük türü (ak kuyruklu kar kekliği) 31-34 sm boyundadır. dişisi 840 g, erkeği ise 1.300 g ağırlığındadır[1].

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşayan 3[2], fosil 2 türü bulunur:

  1. Bayağı kar kekliği (Lagopus lagopus)
  2. Dağ kar kekliği (Lagopus muta)
  3. Ak kuyruklu kar kekliği (Lagopus leucura)
  4. Lagopus atavus (Erken Pliyosen, Bulgaristan?? - Geç Pliyosen)
  5. Lagopus balcanicus (Geç Pliyosen, Bulgaristan)
Lagopus cinsinin yaşayan türleri
Adı Image Tanımlama Yer
Bayağı kar kekliği
Lagopus lagopus
Linnaeus, 1758
Bayağı kar kekliği
Yaz: mermersi kahverengi ve kırmızımsı olup kuyruğu siyah alt tarafları beyaz; kış: siyah kuyruğu hariç bembeyaz. 10-20 alt tür. Kuzey Avrasya ve kuzey Amerika'da Arktik bölgedeki orman ve bataklıklarda. Statü: Asgari endişe altındaki (LC) türdür.
Dağ kar kekliği
Lagopus muta
Montin, 1781
Dağ kar kekliği
Yaz: alt kısmı gri ve kahverengi; kış: bembeyaz. Bayağı kar kekliğinden daha yüksek ve çorak arazide bulunmasıyla ayrılır. 20-30 alt tür. Arktik ve subarktik Avrasya ve Kuzey Amerika'da kayalık dağlarda ve tundralarda. Statü: Asgari endişe altındaki (LC) türdür.
Ak kuyruklu kar kekliği
Lagopus leucura
Richardson, 1831
Ak kuyruklu kar kekliği
Yaz: grimsi kahverengi ve çil benekli; kış: bembeyaz. Erkekleri kırmızımsı kaşlarıyla tanınır. en küçük Lagopus türüdür. Alaska'dan batı Kanada'ya ve New Mexico'ya kadar Kuzey Amerika'da ağaç çizgisinin üstündeki yüksek bölgelerde. Statü: Asgari endişe altındaki (LC) türdür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Steve Madge, Phil McGowan und Guy M. Kirwan: Pheasants, Partridges and Grouse – A Guide to the Pheasants, Partridges, Quails, Grouse, Guineafowl, Buttonquails and Sandgrouse of the world’’, Christopher Helm, London 2002, ISBN 0-7136-3966-0.
  2. ^ "Clements, J. F. 2007. The Clements Checklist of Birds of the World, 6th Edition. Cornell University Press. Downloadable from Cornell Lab of Ornithology". 13 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2012.