Kaposi sarkomu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15.11, 24 Aralık 2016 tarihli sürüm (Silinmiş şablona verilen bağlantı kaldırıldı)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kaposi sarkomu

Kaposi sarkomu Human herpes virüs 8 (HHV8) veya Kaposi sarkomu bağlantılı herpes virüsün (KSHV) sebep olduğu bir tümör tipidir. 1980'lerde AIDS hastalarında sıklıkla görülmeye başlamasından sonra daha geniş kitlelerce tanınmıştır. İlk defa 1872'de Macar dermatolog Moritz Kaposi tarafından tanımlanmıştır. Bu kanser türüne sebep olan virüs 1994'te bulunmuştur. Virüslerin sebep olduğu bu hastalığa karşı, KSHV/HHV-8 tehlikesi altında olan kişiler arasında bilinçsizlik bulunmaktadır.

Tekrar tanımlama yaparsak, Kaposi sarkomu deri üzerinde oluşan sistemli bir doku bozulmasıdır. Bu doku bozulması deri içine de bazı durumlarda etki eder. 4 farklı alt tipi bulunmaktadır; klasik Kaposi sarkomu, Afrika yöresel Kaposi sarkomusu, tedavi sonucu oluşan bağışıklık sistemi bozukluğu olan hastalarda görülen Kaposi sarkomu, Aids bağlantılı Kaposi sarkomu. Klasik tipi Akdeniz veya Yahudi kökenli insanlarda görülebilir. Mor, kırmızı renkli kanser dokusu yüzde, ağız mukozasında, kol ve bacaklarda görülebilir, Tedavisinde kemoterapi ve radyoterapiden faydalanılır.

Aids'e bağlı ağız içi KAposi sarkomu doku bozulmaları
Kaposi sarkomu

Kaynakça

İngilizce Vikipedi'deki Kaposi's Sarcoma maddesi