Kapitalizmin Kara Kitabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kapitalizmin Kara Kitabı ya da Le Livre Noir du Capitalisme 1998 yılında, Komünizmin Kara Kitabına (1997) tepki olarak yayınlanan bir Fransız kitabıdır. Komünizmin Kara Kitabının aksine Le Livre Noir du Capitalisme söz konusu politik-iktisadi sistemin kurbanlarının kapsamlı bir sayımını yapmamaktadır. Kitap birçok yazar tarafından, yazarların kendilerinin seçtiği kapitalizmin herhangi bir yönü hakkında yazılmış bağımsız makalelerden oluşmaktadır.[1] Ele alınan konular Afrikalı köle ticaretinden mali küreselleşme dönemine kadar uzanmaktadır.

Kitabın eklerinden birinde Perrault'nun kapitalist sisteme mal ettiği 20. yüzyıldaki ölü sayılarının tam olmayan bir listesini içermektedir. Askeri ve sivil ölümleri içeren listede, 1. Dünya ve 2. Dünya savaşlarında ölen yaklaşık 58 milyon ve buna ek olarak çeşitli koloni savaşları, anti-komünist savaşlar ve baskılar, etnik çatışmalar ve kıtlık ile gıdasızlık mağdurları ile birlikte 20. yüzyılda kapitalizme atfedilen yaklaşık 100 milyon ölümü içermektedir.[2]

Hazırlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitabın editörü Gilles Perrault'dür. Kitaba katkı sağlayanlar arasında tarihçiler, sosyologlar, iktisatçılar, sendikacılar ve yazarlar bulunmaktadır: Caroline Andréani, François Arzalier, Roger Bordier, Maurice Buttin, François Chesnais, Maurice Cury, François Delpla, François Derivery, André Devriendt, Pierre Durand, Jean-Pierre Fléchard, Yves Frémion, Yves Grenet, Jacques Jurquet, Jean Laïlle, Maurice Moissonnier, Robert Pac, Philippe Paraire, Paco Peña, André Prenant, Maurice Rajsfus, Jean Suret-Canale, Subhi Toma, Monique ve Roland Weyl, Claude Willard ve Jean Ziegler.[1][3][4][5][6]

Kitap İtalyanca[7] ve Çekçeye çevrilmiştir.[8]

İçindekiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tarihçi olan Andreani Caroline 19. ve 20. yüzyıldaki göçler ve bu göçlerin kapitalizmin tarihine katkısı hakkında yazmıştır.
 • Tarihçi, profesör, Beauvais'deki eğitim enstitülerinde hoca, Africa Today dergisinin editörü Francis Arzalier, "African Independence and "Communism"" (Afrika Bağımsızlığı ve Komünizm) başlıklı bir bölüm yazmıştır.
 • Avukat ve Fransa-Filistin Birliği başkanı Maurice Buttin, lImperialism, Zionism and Palestine (Emperyalizm, Siyonizm ve Filistin) başlıklı bir bölüm yazmıştır.
 • İktisatçı ve Sermayenin Küreselleşmesi kitabı da dahil birçok kitabın yazarı olan François Chesnais "The globalization of capital and the threats of barbarism" (Sermayenin küreselleşmesi ve barbarlığın tehditleri) başlıklı bir bölüm yazmıştır.
 • Şair, romancı, hikayeci, senaryo ve televizyon yazarı, Yazarlar Birliği'nin başkanı, Yazarlar ve Kompozitörler Ulusal Birliği başkan yardımcısı Maurice Cury "Totalitarian Liberalism" (Totaliter Liberalizm) başlıklı bir bölüm yazmıştır.
 • 2. Dünya Savaşı konusunda uzman bir tarihçi olan Francois Delpla "World War II" (2. Dünya Savaşı) başlıklı bir bölüm yazmıştır.
 • Ressam, Aesthetic Papers dergisinin yazmanı ve Speech dergisinin yardımcı editörü François Derivery "War and Punishment: The Massacre of Vietnam" (Savaş ve Ceza: Vietnam Katliamı) ve "Massacres and Repression in Iran" (İran'daki Katliamlar ve Baskılar) başlıklı iki bölüm yazmıştır.
 • Alumni Committee of Buchenwald-Dora'nın başkanı, gazeteci ve 2. Dünya Savaşı konusunda uzman Durand Pierre "Counter-Revolution and Foreign Interventions in Russia (1917 - 1921)" (Rusya'da Karşı-Devrim ve Yabancı Müdahaleleri (1917 - 1921)) ve "The Origin of Wars and a Paroxysmal Form of Capitalism" (Savaşın Kökenleri ve Kapitalizmin Paroksismal Biçimi) başlıklı iki bölüm yazmıştır.
 • Tarihçi Jean-Pierre Fléchard i"ilk World War: 11,500 dead and 13,000 wounded in 3 and a half years" (1. Dünya Savaşı: 3 buçuk yılda 11.500 ölü ve 13.000 yaralı) başlıklı bir bölüm yazmıştır.
 • Gazeteci ve yazar, Voltaire Network'ün başkan yardımcısı Yves Fremion "A Pub is Worth a Thousand Bombs ... (Advertising Crimes in Modern Warfare)" (Bir Yayın Bin Bombaya Değer ... (Modern Savaşta Reklam Suçları)) başlıklı bir bölüm yazmıştır.
 • İktisatçı Yves Grenet "Capitalist Assault on Asia" (Asya'da Kapitalist Saldırı) başlıklı bir bölüm yazmıştır.
 • Yazar ve Communist Resistance'dan anti-kolonyal aktivist Jacques Jurquet, biri Endonezya'daki soykırım hakkında diğeri ise "Fascist annexation of East Timor" (Doğu Timor'da Faşist İlhak) başlıklı iki bölüm yazmıştır.
 • Humanité muhabiri Jean Laille "The Re-Concentration of Weiler: A Century of Genocide in Cuba" (Weiler'in Yeniden Konsantrasyonu: Küba'da Soykırımın Yüzyılı) başlıklı bir bölüm yazmıştır.
 • Afrikalı Amerikalılar, Amerika'nın Yerli Halkları ve Amerika'daki diğer etnik azınlıkların üyeleri ile birlikte 25 yılı aşkın bir süre önce insan hakları savaşımı haberleri ile gazeteciliğe başlayan Robert Pac, Yerli Amerikalı Soykırımını ve "The Long March of African Americans in the United States: The Unfinished Dream" (Birleşik Devletlerde Afrikalı Amerikalıların Uzun Yürüyüşü: Bitmemiş Rüya) başlıklı bir bölüm yazmıştır.
 • Hachette Jeuness tarafından basılan çocuk kitapları da yazan yazar Philippe Paraire, "A Slave Economy and Capitalism: A Quantifiable Assessment" (Köle Ekonomisi ve Kapitalizm: Ölçülebilir bir Değerlendirme) ve "The Living Dead of Globalization" (Küreselleşmenin Yaşayan Ölüleri) başlıklı bir bölüm yazmıştır.
 • Şili'de bir öğretmen ve gazeteci olan Paco Pena, "North American Interventions in Latin America" (Latin Amerika'da Kuzey Amerika Müdahaleleri) başlıklı bir bölüm yazmıştır.
 • Gilles Perrault, "Why a Book on Capitalism" (Niçin Kapitalizm Üzerine bir Kitap) başlıklı giriş kısmını yazmıştır.
 • Coğrafyacı Andre Prenant 1830-1998 arasında Cezayir'de meydana gelen olaylar hakkında yazmıştır.
 • Direnişin emektar gönüllüsü, 1939'dan 1944'e kadar Communist Youth League'in yeraltı militanı, Fransız Komünist Partisi'nin eski merkez komite üyesi, Paris Üniversitesi VII'nin onursal hocası, coğrafyacı ve tarihçi, Afrika ve üçüncü dünya ile ilgili on kitabın yazarı Jean Suret-Canale, kapitalizmin kökenleri ve Fransız emperyalizmi ve sömürgesi altında Afrika hakkında yazmıştır.
 • 1971 yılından beri Fransa'da sürgün olan Irak kökenli sosyolog, ambargo karşıtı uluslararası koordinasyonun eşkurucularından ve 1991 Irak Savaşı'ndan beri Irak'ta çok çeşitli görevler gerçekleştiren Tomas Subhi "Iraklı Petrol Mağdurları" hakkında yazmıştır.
 • Avukat Monique ve Roland Weyl,"When the Abolition of Capitalism is not Enough" (Kapitalizmin Feshi Yeterli Olmadığında) başlıklı bölümü yazmışlardır.
 • Cenevre'de parlamento üyesi olan ve aynı zamanda Cenevre Üniversitesi'nde sosyoloji eğitimi veren Jean Ziegler'in kitaba katkısının başlığı "Swiss Bankers Kill Without Guns" (İsviçre Bankacıları Silahsız Öldürür)'dür.[9]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Elements de critique sociale". Alternative Libertaire (Fransızca). Cilt 220. Eylül 1999. 12 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 2. ^ "Black Book of Capitalism" (Fransızca). Pour la Republique Sociale. 13 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ "La Maison d'édition" (Fransızca). 2 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2008. 
 4. ^ Marie Germanos (Mayıs 2002). "Le livre noir du capitalisme". Socialisme International (Fransızca). Cilt 3. 11 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2008. 
 5. ^ "LE LIVRE NOIR DU CAPITALISME". Marianne (Fransızca). 17 Kasım 1997. Erişim tarihi: 18 Nisan 2008.  [ölü/kırık bağlantı]
 6. ^ Pierre Gilly (Nisan 1998). "Svenska Clartéförbundet - Recensioner 1998-4". Tidskriften Clarté (İsveççe). 23 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2008. 
 7. ^ "Il libro nero del capitalismo" (İtalyanca). 25 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2008. 
 8. ^ "Černá kniha kapitalismu" (Çekçe). 16 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 9. ^ Le Livre Noir du Capitalisme, Gilles Perrault, Published Le Temps des cerises, 1998

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]