Kannada dili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.34, 7 Ekim 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17678744 numaralı sürüm (→‎top: düzeltme AWB ile)
Kannada
Ana dili olanlar Hindistan ve Kannadalı azınıkların olduğu ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya
Konuşan sayısı

38 milyon ana dil[1]

51 milyon toplam[2]  (tarih gerekli)
Dil ailesi
Varsayılan
  • Kannada
Yazı sistemi Kannada alfabesi
Dil kodları
ISO 639-1 kn
ISO 639-2 kan
ISO 639-3

Kannada (Kannada: ಕನ್ನಡ, Şablon:IPA-all) Dravid dil ailesine bağlı, Hindistan'ın güneybatısında konuşulan, Karnataka eyaletinin resmi dillerinden bir tanesidir. Halkın Kannadias diye adlandırdıkları (ಕನ್ನಡಿಗರು, Kannadigaru), kabaca 50 milyon kişinin konuştuğu ve dünyada en çok konuşulan 30 dilden biridir.[1] Kannada dili, Kannada alfabesi kullanılarak yazılmıştır. Bu alfabe ise Kadamba alfabesinin geliştirilmiş bir şeklidir. Kannada dilinde yazılmış ilk yazılı belgeler millattan sonraki ilk milenyumda yazılmış, bu bilginin doğruluğu bulunan yazıtlarla kanıtlanmıştır. Dilin edebi gelişimi, 6. yüzyılda Gangalar[3] ve 9. yüzyılda Rashtrakutalar[4] döneminde olmuştur. Dilbilim Uzmanları Heyeti'nin Hindistan Kültür bakanlığına verdiği tavsiyeye ithafen Kannada Dili, Hindistan hükümeti'nce, klasik dillerden biri olarak kabul görmüştür.[5][6][7] Haziran 2011'de, Mysore'daki Hint Dilleri Merkez Enstitüsü (CIIL) bünyesinde klasik Kannada dili çalışmaları merkezi kurulumuştur.[8] Günümüzde Kannada edebiyatı eserleri Jnanpith ödülleri ve Sahitya Akademi ödülleriyle taçlandırılmaktadır.

Kannada dili Güney Dravid dillerinden biri olarak kabul görmektedir. Tarihi Eski Kannada (6 - 13. yüzyıl), Orta Kannada (14 - 18. yüzyıl), Modern Kannada (19. yüzyıl - günümüz) olarak 3 döneme ayrılır. Orta Kannada kelime, gramer ve edebi şekil bakımından Sanskritçe'nin etkisi altında kalmıştır. Kannada'daki bazı kelimeler Sanskrit, Prakrit, Tamil, Tulu, Marathi ve Konkani dillerinde; hatta Portekizce, Yunanca ve Farsça'de yer almaktadır.

Notlar

  1. ^ a b Census 2001: Talen per staat
  2. ^ Top 30 languages of the world
  3. ^ "Gangas of Talakad". CIIL'ın resmi sitesi. Classicalkannada.org. 10 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "Rastrakutas". CIIL'ın resmi sitesi. Classicalkannada.org. 5 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "Declaration of Telugu and Kannada as classical languages". Basın Bilgi Bürosu. Hindistan Hükümeti, Kültür ve Turizm Bakanlığı. 20 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ "Kannada gets classical tag". DH News Service. Deccanhearld.com. 4 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ "http://articles.timesofindia.indiatimes.com/2008-11-01/india/27919439_1_classical-language-classical-tag-body-of-ancient-literature". The Times Of India.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
  8. ^ IBNLive - CIIL to head Centre for classical Kannada study