Kanlıca mantarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bolu'da yetişmiş Kanlıca mantarları (Lactarius salmonicolor)

Russulaceae ailesinden Lactarius salmonicolor, Lactarius deliciosus ve Lactarius deterrimus mantarlarına Türkiye'de genel olarak verilen isimdir. Bunun yanında çam mantarı ve Melki mantarı,Espit, Çıntar olarak da bilinirler. Türkiye'nin her bölgesinde özellikle Ege , Akdeniz ve Batı Karadeniz'de Kastamonu'nun Taşköprü ve Tosya ilçeleri ile Bolu'da oldukça yaygın, lezzetli ve ekonomik bakımdan gelir getiren bir mantardır. Bolu'nun merkez, Mudurnu, Mengen ve Gerede ilçelerinin önemli besin kaynaklarındandır. Sonbahar yağmurlarından sonra yetişir. Gölgelik yerde yetişenler sarı-turuncu renkli olmasına karşın hafif güneş gören yerlerde yeşilimsi-morumsu renkte olabilir. Çam ağaçları olan yerlerde rengi daha koyu olur. Çam kanlıcası ya da kara kanlıca ismi verilir. Köknar ve kayın ağaç diplerinde yetişenler daha açık renkli olur ve al kanlıca adı verilir. Yağda kızartmak ya da ızgara yapmak suretiyle yenir.

Lactarius salmonicolor genelde köknar ağaçlarının kök kısımlarına yakın yerlerde gelişir. Mantarın ismindeki “salmonicolor” sıfatı Latince “somon rengi” anlamına gelmektedir. Ağacın köklerine yakın yerlerden ihtiyacı olan besinleri alan Kanlıca mantarının üst kısmı turuncumsu-kırmızımsı bir renktedir.[1]

Lactarius deliciosus, asidik topraklarda ve kozalaklı ağaçların olduğu yerlerde yetişir. Mantarın ismindeki “deliciosus” sıfatı, “lezzetli” anlamına gelmekte olup mantara ismini veren Carl Linnaeus’un mantarı lezzetli bulmasından dolayı verilmiştir.

Lactarius deterrimus, ladin ağaçlarının olduğu yerlerde görülen bir mantardır. Mantarın ismindeki “deterrimus” sıfatı Latince “daha aşağı seviyede, daha kötü” anlamına gelmektedir. Bunun nedeni mantarın ağızda acı bir tat bırakması ve diğer Kanlıca mantarlarına göre daha zayıf bir lezzete sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kanlıca Mantarı". Semra Erol. 20 Kasım 2023. 20 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2023.