Kanamara Matsuri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kanamara parade Kanamara Festival 2007.JPG
Kanamara-mikoshi3.jpg
Kanamara-mikoshi2.jpg

Kanamara Matsuri (Japonca: かなまら祭り, İngilizce: Festival of the Steel Phallus, Türkçe: Çelik Penis Festivali) her bahar Japonya'nın Kawasaki şehrinde bulunan Kanayama Tapınağı (金山神社)'nda düzenlenen geleneksel Şinto festivallerindendir. Kökleri 1603-1807 yılları arasındaki Edo dönemine kadar uzanır.

Kesin tarihleri değişebilir olmakla beraber ana festivaller nisan ayının ilk pazar gününe rastlamaktadır. Festivalin ana teması olan penis figürünü resimlerde, şekerlemelerde, oyma ile şekillendirilmiş sebzelerde, dekorasyonlarda ve mikoshi geçidinde görmek mümkündür.

Kanamara Matsuri, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak amacıyla dua etmek isteyen hayat kadınları arasında bir zamanlar popüler olan yerel bir penise-tapma tapınağı merkezlidir. Ayrıca, iş hayatında başarı ve klanın refahı; doğumda, evlilikte ve evli çiftler arasındaki uyumda kolaylık için ilahi bir koruma sağladığı söylenir.

Vagina Dentata / Dişli Vajina Efsanesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lokal halk arasında ünlü olan ve Kanamara Matsuri'nin kökenini açıklayan efsaneye göre keskin dişli bir şeytan, günün birinde genç ve güzel bir kadına aşık olur. Ancak, genç kadın şeytanla ilgilenmez ve başka bir adamla evlenmeye karar verir. Bu durumu çok kıskanan şeytan, düğünden bir gece önce genç kadının vajinasının içine girer. Bu şekilde şeytan, düğün gecelerinde genç kadının iki kocasının da penislerini ısırarak koparır ve onları hadım eder. Olay sonrasında tüm köy halkı üzgündür ve sonunda bir demirci çelikten bir penis yapar. Bu çelik penis ile şeytanı kandırırlar ve dişleri kırılan şeytan, genç kadının vajinasından ayrılır. Bu efsane, sonunda çelik penis figürünün kutsallaşmasını ve Kanamara Matsuri'yi doğurmuştur.

Günümüzde, Kanamara Matsuri turistlerin ilgisini çeken bir festival haline gelmiştir ve festival ile HIV araştırmaları için para toplanılmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]