Kanagava Antlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kanagava Antlaşması
Kanagawa Sözleşmesinin Japonca kopyası
İmzalanma31 Mart 1854
YerYokohama

Kanagava Antlaşması, Perry Sözleşmesi olarak da bilinir, ABD ve Japonya delegeleri arasında Kanagava'da (bugün Yokohama'nın bir bölümü) 31 Mart 1854 tarihinde imzalanan Japonya'nın Batılı bir ülkeyle yaptığı bu ilk antlaşmayla Japonya'nın dış dünyaya kapalı olduğu dönem (1639-1854) sona erdi.[1]

Antlaşma, ABD tuğamirali Matthew C. Perry'nin baskısı sonunda kabul edildi. Haziran 1853'te filosuyla Tokyo Körfezine giren Perry, Japonlardan, ikmal için limanlarını ABD gemilerine açmalarını istedi. Daha sonra, karar vermesi için hükümete birkaç ay tanıyarak Japonya'dan ayrıldı. Şubat 1854'te geri döndü. Perry'nin savaş gemilerine direnecek askeri güce sahip olmadıklarını gören Japonlar, ABD gemilerinin Şimoda ve Hakodate limanlarına giriş ve çıkışlarını serbest bıraktılar. Ayrıca Şimoda'da bir ABD konsolosu bulunmasını da kabul ettiler. Kanagava Antlaşması'nı 19. yüzyılın öbür Avrupa ülkeleriyle imzalanan başka antlaşmalar izledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Matthew Calbraith Perry (1856). Narrative of the expedition of an American Squadron to the China Seas and Japan, 1856.. 19 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2017.