Kamu sosyolojisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kamu sosyolojisi, akademik olmayan izleyicilerle etkileşim kurmak için sosyolojinin disiplin sınırlarını genişletmeyi vurgulayan daha geniş sosyoloji disiplininin bir alt alanıdır. Belki de en iyi, belirli bir bilimsel yöntem, teori veya bir dizi politik değerden ziyade bir sosyoloji tarzı olarak anlaşılması daha makul bir yoldur. Yirmi birinci yüzyıldan beri bu terim, 2004 Amerikan Sosyoloji Derneği (ASA) başkanlık konuşmasında kamu sosyolojisinin disipline edilmesi için ateşli bir çağrıda bulunan Berkeley sosyologu Michael Burawoy ile geniş çapta ilişkilendirilmiştir.[1] Burawoy konuşmasında, halk sosyolojisini, öncelikle diğer akademik sosyologlara hitap etmekle ilgilenen bir sosyoloji biçimi olan "profesyonel sosyoloji" olarak adlandırdığı olguyla karşılaştırır.

Burawoy ve diğer kamu sosyolojisi savunucuları, bu disiplini önemli kamusal ve politik kaygılara ilişkin sorunlarla ilgilenmeye teşvik eder. Bunlar, kamu politikası, siyasi aktivizm, toplumsal hareketlerin amaçları ve sivil toplum kurumları hakkındaki tartışmaları da içerir. Kamu sosyolojisi, disiplin içinde bir "hareket" olarak kabul edilirse, yalnızca toplumda ne olduğu veya ne olmuş olduğu hakkında değil, tartışmalara katkıda bulunmak için ampirik yöntemlerden ve teorik anlayışlarından yararlanarak sosyoloji disiplinini yeniden canlandırmayı amaçlayan bir sosyoloji alt dalıdır. Bu nedenle, kamu sosyolojisinin birçok versiyonu inkâr edilemez bir şekilde normatif ve politik[2] karaktere sahiptir - bu, önemli sayıda sosyologun yaklaşıma karşı çıkmasına neden olan bir gerçektir.[3]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

"Kamu sosyolojisi" terimi ilk olarak Herbert J. Gans tarafından 1988 ASA başkanlık konuşmasında "Amerika'da Sosyoloji: Disiplin ve Kamu"da tanıtıldı.[4] Gans'a göre, halk sosyologlarının başlıca örnekleri arasında The Lonely Crowd'un (sosyolojinin şimdiye kadar yazılmış en çok satan kitaplarından biri) yazarı David Riesman ve en çok satan başka bir çalışmanın baş yazarı Robert Bellah vardı. kalp . 2000 yılında (Burawoy'un ASA konuşmasından dört yıl önce), sosyolog Ben Agger , Kamu Sosyolojisi: Toplumsal Gerçeklerden Edebi Eylemlere, önemli kamusal sorunları ele alan bir sosyoloji için çağrıda bulunan kitabı yazdı.

Aldon Morris, W. E. B. Du Bois'nın, tarihsel olarak siyah bir kolej olan Clark Atlanta Üniversitesi'ndeki görev süresi boyunca, sosyolojinin ilk gerçek bilimsel bölümünü kurduğunu ve Chicago okulunun "bilimsel devrimi"nden önce geldiğini ileri sürer.[5][6] Du Bois'ya göre, Amerikan siyahlarını Amerikan toplumunun ırkçı dokusunda yerleşik olan tiranlıklardan ve baskılardan kurtarmak için sağlam ampirik sosyolojik araştırma gerekliydi. Du Bois, kapsamlı bir tümevarım araştırması yoluyla, ampirik kanıtlara dayanmayan, ancak bilimsel analizde hiçbir temeli olmayan büyük tümdengelimsel anlatılara dayanan, ırksal eşitsizlik için sosyal Darwinist, biyolojik ve kültürel eksiklik açıklamalarını ortadan kaldırmaya ve meşrulaştırmaya çalıştı.[5]

Günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamu sosyolojisinin tek bir tanımı bulunmamakla birlikte, bu terim, Burawoy'un sosyolojiye özel bakış açısıyla geniş çapta ilişkilendirilmiştir.[7] Burawoy'un 2004 ASA başkanlık konuşmasından bir alıntı, onun bu terime ilişkin anlayışının kısa ve öz bir tanımını sunar:

"Toplumun aynası ve vicdanı olarak sosyoloji, derinleşen sınıf ve ırk eşitsizlikleri, yeni cinsiyet rejimleri, çevresel bozulma, piyasa köktenciliği, devlet ve devlet dışı şiddet hakkında kamusal tartışmayı tanımlamalı, teşvik etmeli ve bilgilendirmelidir. Dünyanın kamu sosyolojisine - akademi dünyasını aşan bir sosyolojiye - her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Potansiyel kamuoyumuz, medya izleyicilerinden politika yapıcılara, susturulmuş azınlıklardan toplumsal hareketlere kadar çok çeşitlidir. Bunlar yerel, küresel ve ulusaldır. Kamu sosyolojisi, tüm bu bağlamlarda tartışmayı teşvik ederken, disiplinimize ilham verir ve canlandırır. Buna karşılık, teori ve araştırma, halk sosyolojisine meşruiyet, yön ve öz verir. Öğretim, halk sosyolojisi için eşit derecede merkezidir: Sosyolojiyi hayatın her alanına taşıdıkları için öğrenciler bizim ilk kamuoyumuzdur. Son olarak, olan ve olabilecek arasındaki boşluğu açığa çıkaran eleştirel hayal gücü, dünyanın farklı olabileceğini bize hatırlatmak için kamusal sosyolojiye değerler aşılar."[8]

2004'te Burawoy tarafından başlatılan sohbete dayanarak, New York'taki 2007 ASA toplantısı, kamu sosyolojisinin birçok yönünü içeriyordu. Sunumların çoğu doğrudan kamu sosyolojisi tartışmasıyla ilgili, örneğin: "Pratik Bir Kamu Sosyolojisi Oluşturmak: Vatandaşlık Projesinde Katılımcı Araştırma Üzerine Düşünceler"[9], Paul Johnston; "Cezanın Yeni Bir Kamu Sosyolojisi"[10], Heather Schoenfeld; "Aktivistler Ne İstiyor?", Danielle Bessett ve Christine Morton tarafından yazılan "Feminist Yeniden Üretim Akademisyenleri için Kamu Sosyolojisi"[11] ve Eva Elliott ve Gareth Williams tarafından yazılan "Bir Kamu Sosyolojisi Geliştirmek: Sağlık Etki Değerlendirmesinde Kamusal Bilgiden Sivil İstihbarata"[12]

Önemli kamu ve klinik sosyologlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Jane Addams
 • John G. Bruhn
 • Elizabeth J. Clark
 • WEB Du Bois[5]
 • Jonathan A. Friedman
 • Jan M. Fritz
 • C. Margaret Salonu
 • Rand L. Kannenberg
 • Abdelwahab Ben Hafaiedh
 • Roger A.Straus
 • Lester Frank Ward
 • Tressie McMillan Cottom
 • Michael Eric Dyson
 • Melissa Harris-Perry
 • Cornel Batı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Burawoy (2005). "For Public Sociology" (PDF). American Sociological Review (İngilizce). 70: 4-28. doi:10.1177/000312240507000102. 25 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 15 Nisan 2016. 
 2. ^ "From Public Sociology to Politicized Sociologist". Public Sociology: Fifteen Eminent Sociologists Debate Politics and the Profession in the Twenty-first Century (İngilizce). University of California Press. 2007. ss. 158-168. 
 3. ^ Tittle, Charles. 2004. "The Arrogance of Public Sociology"[ölü/kırık bağlantı]. Social Forces, Haziran 2004, 82(4).
 4. ^ Gans (1 Ocak 1989). "Sociology in America: The Discipline and the Public American Sociological Association, 1988 Presidential Address". American Sociological Review. 54 (1): 1-16. doi:10.2307/2095658. 
 5. ^ a b c The Scholar Denied: W. E. B. Du Bois and the Birth of Modern Sociology (İngilizce). Kaliforniya Üniversitesi Yayınları. 2015. 
 6. ^ "An Introduction to the Chicago School of Sociology" (PDF) (İngilizce). University of Maryland, Baltimore County. 1996. 2 Eylül 2006 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2016. 
 7. ^ Public Sociology. University of California Press. 27 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2016. 
 8. ^ Burawoy, M. 2004 American Sociological Association Presidential address: For public sociology. American Sociological Review, 2005, Cilt: 70, Sayı 1, 4-28.
 9. ^ Johnston, Paul. "Constituting a Practical Public Sociology: Reflections on Participatory Research at the Citizenship Project" Paper presented at the annual meeting of the American Sociological Association, TBA, New York, New York City, 11 Ağustos 2007, erişim tarihi 9 Haziran 2011.
 10. ^ Schoenfeld, Heather. "1. A New Public Sociology of Punishment" Paper presented at the annual meeting of the American Sociological Association (ASA), TBA, New York, New York City, 11 Ağustos 2007, erişim tarihi 9 Haziran 2011.
 11. ^ Bessett, Danielle. and Morton, Christine. "What Do Activists Want? Public Sociology for Feminist Scholars of Reproduction" Paper presented at the annual meeting of the American Sociological Association, TBA, New York, New York City, 11 Ağustos 2007, erişim tarihi 9 Haziran 2011.
 12. ^ Elliott, Eva. and Williams, Gareth. "Developing a public sociology: from lay knowledge to civic intelligence in health impact assessment" 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Paper presented at the annual meeting of the American Sociological Association, TBA, New York, New York City, Aug 11, 2007, erişim tarihi 9 Haziran 2011.

Konu hakkındaki eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]