Kamu Yönetimi Akademisi (Azerbaycan)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına bağlı Kamu Yönetimi Akademisi
AzericeAzərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası
Kuruluş1999
TürDevlet
Eski isim(ler)iÇok (bakınız #Tarihi)
Eğitim dil(ler)iAzerice
BağlılıkAzerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı
RektörOrhan Alekberov
KonumBakü, Azerbaycan

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına bağlı Kamu Yönetimi Akademisi (AzericeAzərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası) veya sadece Kamu Yönetimi Akademisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in fermanıyla kurulmuş bir yüksek öğretim kurumudur. Bakü Sosyal Yönetim ve Siyaset Bilimi Enstitüsü temelinde 3 Ocak 1999 tarihinde kurulan akademi, devlet memurlarının profesyonelliklerini geliştirmek amacıyla tam ve kısa süreli kurslar sunarak aynı zamanda bir eğitim merkezi olarak da hizmet vermektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim kurumu 1921'den 1928'e kadar Merkez Sovyet Partisi Okulu, 1928'den 1956'ya kadar Azerbaycan Merkez Sovyet Partisi Okulu, 1956'dan 1992'ye kadar Bakü Yüksek Parti Okulu (Azerbaycan Komünist Partisi Merkez Komitesi Yüksek Parti Okulu) ve son olarak 1992'den 1999'a kadar Bakü Devlet Sosyal Yönetim ve Siyaset Bilimi Enstitüsü adını almıştır. Akademi 3 Ocak 1999 tarihinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in 60 nolu fermanıyla Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına bağlı Kamu Yönetimi Akademisi adı altında kurulmuştur. Akademiye kabuller yılda yaklaşık 250 lisans ve 50 mezunu içeriyor.[1]

Kamu Yönetimi Akademisi, Azerbaycan Eğitim Bakanlığı tarafından akredite edilmiş ve ona öğrencilerine tanınmış yüksek lisans sertifikaları (diplomalar) verme hakkı verilmiştir. Akademinin lisans öğrencilerine sunduğu derslere siyaset bilimi, hukuk, uluslararası ilişkiler, yönetim, devlet ve belediye yönetimi, ekonomi, bilgisayar bilimleri, sürdürülebilir kalkınma planlaması ve yönetimi aittir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası". Mənim Məktəbim (Azerice). 1 Ocak 2003. 12 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2021. 
  2. ^ "Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası 15 illiyini qeyd edib". Yeni Azərbaycan (Azerice). 28 Ekim 2014. s. 3–4. 3 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2021.