Kamu Düzenini Koruma Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kamu Düzenini Koruma Madalyası
Soviet medal For Distinguished Service in the Preservation of Public Order.jpg
Madalyanın önden görünüşü
 Sovyetler Birliği,  Rusya tarafından verilir
Tür Askeri Madalya
Olası Hak
Sahipleri
SSCB Vatandaşları
Gerekçe Kamu düzenini koruyanlara ve suçla mücadele ederken cesaret gösterenlere verilmiştir.
İstatistikler
İlk Verilişi 1 Ekim 1950
Maintaining public order rib.png

Askeri Kahramanlık Madalyası (Rusça Медаль «За отличие в охране общественного порядка») kolluk kuvveti organlarının üyeleri ya da yasa uygulayıcı personele görevlerinde yardımcı olan sivillerin ödüllendirmek için kurulan Sovyetler Birliği'nin ödül sisteminden istifade eden Rusya Federasyonu devlet dekorasyonudur.[1]

"Kamu Düzeni Korunması" Madalyası, 1 Kasım 1950 SSCB Yüksek Sovyet Başkanlığı kararı ile kuruldu. Madalya tüzüğü 18 Temmuz 1980'de SSCB № 2523-X Yüksek Sovyet Başkanlığı kararı ile değiştirildi. SSCB'nin dağılması sonrasında Rus ödül sisteminde, 2 Mart 1994 tarihli ve 442 numaralı Rusya Federasyonu Başkanı'nın kararnamesiyle ve daha sonra 6 Ocak 1999 tarihli 19 numaralı cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle teyit edildi. 7 Eylül 2010 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin № 1099, tüm Rus ödül sistemini değiştirdi; bu, madalyanın tüzüğünde yapılan değişiklikleri içeriyordu.

Sovyet Tüzüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya ile, kamu düzenini koruyan ve suçla mücadelede gösteren İçişleri Askerleri askerleri ve kolluk kuvvetler görevlileri ve subayları ödüllendirildi; Gönüllü olarak insanların muhafız üyelerine ve diğer vatandaşlara kamu düzeninin korunmasına aktif olarak katılmak ve cesaret ve özveri göstermek için de verilebilir. Madalya, SSCB Yüksek Sovyet Başkanlığı ve diğer Sovyet cumhuriyetleri adına verildi.[2]

"Kamu Düzeni Korunmasında Ayrımcılık İçin" Madalyası ile bu kişiler ödüllendirildi:

  • Ceza gruplarının sökülmesi ve suçluların gözaltı süresince cesaret ve özveri gösteren;
  • Ceza gerektiren suçları önlemeye yönelik cesur, ustalıkla hazırlanmış ve gizli operasyonlar yürüten;
  • Ceza gerektiren suçlara neden olan nedenler ve koşullar üzerine aktif çalışmalar ve araştırma yapanlar;
  • Iç düzenler birimleri ve kamu düzeni ve suçla mücadelede iç kuvvetler konusunda ustaca örgütlenenler;
  • Iç işlerin organlarında veya birimlerdeki iç kuvvetlerdeki görevlerin mükemmel performans gösterenler;
  • Kamu düzeninin korunmasına aktif katılım ve cesaret ve fedakarlık gösterenler,
  • Sarhoşluk, sosyalist ve kişisel mülklerin çalınması, ticaret kurallarının ihlali, spekülasyon, damıtım ve diğer suçlar, toplum için zararlılarla mücadeleye aktif katılım.

Sovyet madalyası göğsünün sol tarafında giyildi ve "SSCB Devlet Sınırlarının Ayrımını Koruma Madalyası" Madalyanın hemen ardından bulundu.

Madalya tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

"Kamu Düzenini Koruma Madalyası", kaldırılmış jantlarda 32mm çapında dairesel gümüş madalya . Onun yüzeyinde, beş satırda "Kamu Düzenini Koruma Madalyası" (Rusça: "ЗА ОТЛИЧИЕ В ОРРНА ОБЩЕСТВЕННОГО ПОРЯДКА") yazıtı bulunur. Kitabenin şeridinin altındaki bir kalkanla birlikte bir şerit ile bağlanmış madalyon çevresi sonrasında meşe ve defne dalları çelengi ile çevrilidir. Ters tersinde, "№" rölyefi dışında, ödül seri numarası için yatay bir çizgi var. Madalya, madalyon süspansiyon halkası boyunca bir halka vasıtasıyla standart bir Rus beşgen döngüsüne sabitlenir. Montaj, üst üste binen 24 mm genişliğinde, 5 mm kırmızı kenar çizgili ve iki adet 1 mm kırmızı orta çizgili mavi telli kumaş şeriti ile örtülüdür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]