Kamen Rider Decade

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kamen Rider Decade
Kamen Rider Decade
Format Animasyon
Tür Tokusatsu
Süper kahraman
Aksiyon filmi
Proje tasarımcısı Shotaro Ishinomori
Geliştiren Shō Aikawa
Shōji Yonemura
Yasuko Kobayashi
Kenji Konutabr
Toshiki Inoue
Besteci Kōtarō Nakagawa
Ülke  Japonya
Bölüm sayısı 31
Yapım
Yapım şirketi Toei Company
Yayın bilgileri
Resim formatı 1080i (HDTV)
Yayın tarihi 25 Ocak 2009 (2009-01-25)
Kronoloji
Önce gelen Kamen Rider Kiva
Dış bağlantılar

Kamen Rider Decade (仮面ライダーディケイド Kamen Raidā Dikeido, Masked Rider DCD, Masked Rider Decade) tokusatsu dramalarının uzun süredir devam eden Kamen Rider Serisi'nin 2009 sürümlerinin ilk başlığıdır. On yılda, başlığından da anlaşılacağı gibi 2000'de Kamen Rider Kuuga ile başlayan Heisei Rider Series'in 10. bölümü oldu.[1] Kamen Rider Kiva'nın sonunu takip eden hafta yayın yapmaya başladı ve Super Sentai Serisi, Samurai Sentai Shinkenger 2009 baskısı yanında Super Hero Time özellikli idi.[2] Seri arcade oyunu "Kamen Rider Battle: Ganbaride", Kamen Riders Decade ve Diend ile çeşitli silahları dönüştürmek ve oyuna girmek için kullanılan oyundaki gibi kartları kullanıyor. Bu serinin başarısı Kamen Rider serisinin, 1970'lerde franchise başladığından beri göstermiş olduğu on yıl boyunca (2000-2009) sürdü. Serinin İngiliz dubu, 20 Ekim 2012 yılında Mediacorp şirketinin Singapur Okto Kanalı'nda yayınlandı.

Rollar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tenimyu prömiyerlerinde Keigo Atobe'yi canlandıran Masahiro Inoue, Tsukasa Kadoya/Kamen Rider Decade rolüne ilan edildi. Ayrıca, Natsumi Hikari olarak Kanna Mori ve Natsumi'nin dedesi Eijiro Hikari olarak Renji Ishibashi vardı.[3] Oyuncuların bir başka üyesi de Tatsuhito Okuda'nın gizemli canlandırıcısı Narutaki oldu. Ryouta Murai, Kuuga'nın serisi olan Yusuke Onodera olarak atandı. Hırsız Daiki Kaito / Kamen Rider Diend'i canlandıran Kimito Totani idi.[4]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâye, önceki Heisei Kamen Binicilerinin birleştiği dokuz paralel evrenin çevresinde dönüyor, bu da tüm dünyaları yok edecek bir şeydir. Bunu önlemek için Tsukasa Kadoya, Kamen Rider Decade'ye dönüşür ve kendi dünyasını kurtarmak için Natsumi ve dedesinin A.R. adlı diğer "Kamen Rider'in Dünyası"'na gitmesi gerektiği söylenir.[5] Yol boyunca, gizemli Narutaki ve hırsız Daiki Kaito ile yüzleştikleri zaman, Kuuga Dünyasından Yusuke Onodera ve Kiva Dünyasından Kivala katıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]