Kama (silah)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kama

kama (鎌 or かま) geleneksel Japon tarımda orak görevinde bitkileri hasat etmek ve aynı zamanda bir silah olarak kullanılır. Genellikle dövüş sanatlarının silah eğitimi bölümlerine dahil edilir. Bazen kai veya "çift kai" olarak adlandırılır, kata gösteri amacıyla kasıtlı olarak bıçaklarla yapılan kama kata kai olarak adlandırılır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir silah olarak kullanılmadan önce, kama Asya genelinde, çoğunlukla pirinç olmak üzere ekinleri hasat etmek için yaygın olarak kullanıldı. Güneydoğu Asya'da birçok şekil ve biçimde bulunur [1] ve özellikle Malezya, Endonezya ve Filipinler kökenli dövüş sanatlarında yaygındır. Çin dövüş sanatlarında da kullanılır, ancak sık kullanılmaz. Bu alanların birinden veya her ikisinden, kama Okinawa'ya getirildi ve te (el) ve daha sonra karate (boş el) dövüş sanatına dahil edildi. Ayrıca kusarigama ve Kyoketsu Shoge kullanımı da ortaya çıktı.

Teknik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kama tek başına veya çiftler halinde kullanılabilir. Okinawa tarzı kata, metal bıçağın hem noktası hem de keskin kenarı kullanımını tavsiye eder; ayrıca rakibin sılahsızlaştırmak, sıkıştırmak ve bloke etmek için de kullanılabilir. Bıçak ve sapın "silah" modeline katıldığı noktada normalde bir sopanın sıkışabileceği bir köşe vardır. Geleneksel bir pirinç orağı kullanım amacı için gerekli olmadığından, aynı bir Japon mağazasından alınmış gibi, çentiksiz bir şekilde üretilir. Bıçağın sert kenarı, mahsullerin verimli bir şekilde kesilmesini sağlamak için jilet gibi keskin tutulur, ancak bu bazen silahın deneyimsiz ustaların eğitim kazalarına neden olur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Donn F. Draeger; Robert W. Smith (1980). Comprehensive Asian Fighting Arts (İngilizce). Kodansha International. ISBN 978-0-87011-436-6. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]