Kalp Ağrısı (roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kalp Ağrısı
Kalp Ağrısı.jpg
Yazar Halide Edib Adıvar
Tür Roman
Yayım 1924

Kalp Ağrısı, Halide Edip’in dokuzuncu romanı.

İki genç kızın aynı erkeğe aşık olmalarını konu edinir. Olaylar, Mudanya Konferansı'ndan sonraki mutlu hava içinde İstanbul'da gelişir. Romanda, kadın özverisine vurgu yapılır. Yazarın, son tutkulu aşk romanıdır. Yazarın, Zeyno'nun Oğlu adlı romanı bu kitabın devamıdır.

2 Mart - 8 Temmuz 1924 tarihleri arasında Vakit Gazetesi'nde tefrika edildikten sonra, aynı yıl kitap olarak da yayımlandı. Halide Edib`in ölümünden iki yıl kadar önce, 1962 yılında yapılan üçüncü baskıda, metnin az da olsa sadeleştirildi.

Eleştiri[değiştir | kaynağı değiştir]

Selim İleri'nin değerlendirmesi şöyledir:

Kalp Ağrısı, Halide Edib Adıvar,'ın en sevdiğim romanıdır: Senin sevip sevmemenin ne önemli var diyeceksiniz. Biliyorum, yok.Bir okurun tutkusuyla söylüyorum. Bu romanda, Milli Mücadele yıllarının derin izlerini art planda yakalarız. Öndeyse, bir avuç aydın insanın kalp ağrıları bütün şiddetiyle sürüp gider. Ateşten Gömlek'in, Vurun Kahpeye'nin yazarı şimdi bireysel sorunlara eğilmekte, dönemi için çok incelikli ruh çözümlemeleriyle bu sorunları irdelemektedir. Kalp Ağrısı'nın bir başka özelliği, Halide Edip'in 'son' tutuklu aşk romanı olmasıdır. Yazar, aşk üzerine söyleyeceklerinin tümünü, sanki bu sızılı eserde söylemiş; sonra bir aşk kırgını gibi susmayı tercih etmiştir. Edebiyatımızın en güzel,en anlamlı gönül acısı romanlarından biri.