Kalmar Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kalmar Savaşı
Wojna Kalmarska 1611 ubt.jpeg
Tarih 1611-1613
Bölge Danimarka-İsveç sınırı
Sonuç İsveç'in Danimarka-Norveç'in bölgedeki egemenliğini tanıması.
Taraflar
Sweden-Flag-1562.svg İsveç İmparatorluğu Danimarka Danimarka-Norveç
Komutanlar ve liderler
Sweden-Flag-1562.svg IX. Karl
Sweden-Flag-1562.svg II. Gustaf Adolf
Danimarka IV. Christian

Kalmar Savaşı, Kuzey Norveç kıyıları ile hinterlandının denetimi için Danimarka ile İsveç arasında çıkan savaş (1611-13). İsveç'in Danimarka-Norveç'in bölgedeki egemenliğini tanımasıyla sonuçlanmıştır.

İsveç kralı IX. Karl Atlas Okyanusu-Beyaz Deniz ticaret yolu üzerinde stratejik bir nokta olan Finnmark bölgesi üzerinde egemenlik hakkı iddia edince Danimarka kralı IV. Christian Nisan 1611'de İsveç'e savaş açtı. Savaşın bir başka nedeni de İsveç'in Doğu Baltık bölgesinde güçlenmesi ve İsveç'in Göteborg limanının gitgide gelişerek Danimarka'nın bölgedeki egemenliğini tehdit eder hale gelmesiydi. Danimarkalıların 1611 yazında İsveç'in Kalmar limanını ele geçirmeleri savaşın bu adla anılmasına neden oldu. Norveçliler, İsveç birliklerini Finnmark'ın dışına sürdüler; Mayıs 1612'de de Älvsborg limanı Danimarkalıların eline geçti.

Savaş Ocak 1613'te Knäred Barışı'nın imzalanmasıyla sona erdi. Bu antlaşmayla İsveç, Danimarka-Norveç'in Finnmark üzerindeki egemenliğini tanıdı ve savaş tazminatını ödeyinceye değin Älvsborg'un Danimarkalıların elinde kalmasını kabul etti. Savaş tazminatı dört yıl sonra ödendi.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]