Kalbin Olduğu Yer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kalbin Olduğu Yer
Where the Heart Is
Yönetmen Matt Williams
Yapımcı Susan Cartsonis
David McFadzean
Patricia Whitcher
Matt Williams
Yazar Lowell Ganz
Babaloo Mandel
Uyarlama Where the Heart Is
Billie Letts
Oyuncular
Müzik Mason Daring
Görüntü yönetmeni Richard Greatrex
Kurgu Brooke Wilson
Stüdyo Wind Dancer Films
Dağıtıcı 20th Century Fox
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 28 Nisan 2000 (2000-04-28)
Süre 120 dk
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe $15 milyon
Hasılat $40 milyon

Kalbin Olduğu Yer 2000 yapımı Amerikan romantik drama filmi. Yönetmenliğini Matt Williams'ın yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Natalie Portman, Stockard Channing, Ashley Judd, Joan Cusack, James Frain, Dylan Bruno, Keith David ve Sally Field yer almaktadır. Lowell Ganz ve Babaloo Mandel tarafından yazılan film Billie Letts'in Where the Heart Is adlı eserinden uyarlanmıştır. 17 yaşında hamile olan ve erkek arkadaşı tarafından terk edilen Novalee'in hikâyesini anlatmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

17 yaşında ve hamile olan Novalee Nation (Natalie Portman) erkek arkadaşı Willy Jack Pickens (Dylan Bruno) ile Tennessee'den Kaliforniya'ya gitmektedir. Jack ve Novalee mola vermek için Sequoyah, Oklahoma'da dururlar. Novalee, Walmart'ta alışveriş yaptığı sırada Jack onu terk eder. Bir başına kalan Novalee, burada Thelma (Stockard Channing) ve yerel bir fotoğrafçı olan Moses Whitecotton (Keith David) ile tanışır. Novalee, gizlice Wallmart'ın içinde yaşamaya başladığı sırada Jack, yol üzerinde bir kızla karşılaşır ve onu arabasına alır. Polis kontrolünde kızın reşit olmadığı, yanında taşıdığı para ve malların çalıntı olduğu anlaşılır ve Jack tutuklanıp cezaevine gönderilir.

Novalee, market içinde uyuduğu sırada doğum vakti gelir, markette yalnız kalır. O sırada kütüphaneci Forney Hull, (James Frain) marketin camlarını kırarak Novalee'i hastaneye yetiştirir. Ertesi gün hastanede uyanan Novalee, çocuğunu dünyaya getirir. Burada Hemşire Lexie Coop (Ashley Judd) ile tanışır. Wallmart'ta kaldığı için Wallmart annesi diye ünlenir, televizyonda röportaj verir. Televizyondan sonra doğumu hakkında tepki ve destek mektupları alır. Mississippi'li dindarlar bebeğin evlilik dışı olmasından dolayı durumu eleştirir. Ayrıca televizyonda Novalee'i gören annesi Mama Lil (Sally Field) kızını ziyaret eder. Hastaneden çıktıktan sonra kızına yardım edeceğini söyleyerek bebek için gönderilen yardım parasını alır ve kayıplara karışır. Tekrar ortada kalan Novalee'ye Thelma yardım eder ve onunla yaşamaya başlar. Bir süre sonra bebeği kaçırılır, ancak bebe kısa sürede bulunur. Daha sonra bebeği kaçıranların Mississippi'li dindarlar olduğu ortaya çıkar.

3 yıl sonra Jack hapishaneden çıkar, müzik prodüktörü Ruth Meyers (Joan Cusack) ile tanışır ve "Billy Shadow." takma ismiyle şarkı söylemeye başlar. Novalee ise fotoğrafçılıkla ilgilenmektedir. Bu sırada Sequoyah'da bir fırtına çıkar ve evleri yıkılır, Thelma da bu fırtınada hayatını kaybeder. Thelma'nın ölümünden sonra Novalee ve kızına 40 bin dolarlık bir miras kalır. Novalee, miras kalan parayla yıkılan evi tekrar inşa eder. Aynı zamanda fırtına sonrası çektiği fotoğrafla bir yarışmada birincilik elde eder. Jack ise eski hapishane arkadaşı Tommy Reynolds'ın (David Alvarado) iddialarıyla karşı karşıya kalır. Reynolds, Jack'e ait olan "Beat of a Heart" şarkısının kendisine ait olduğunu iddia etmektedir. Bu nedenle Ruth Meyers ve Jack tartışır, yollarını ayırırlar. Bu sırada hemşire Lexie, partnerinden şiddet görür, çocuklarıyla birlikte Novalee'in yanına taşınır.

Bu sırada Forney'nin kız kardeşi ölmüştür. Novalee, Forney'i teselli ederken onunla yakınlaşır, Forney, Novalee'e onu sevdiğini söyler. Fakat Novalee, bu ilişkinin yarardan çok zarar getireceğini düşünerek onu sevdiği halde Forney'ye onu sevmediğini söyler. Forney, bu olaydan sonra üniversiteye geri döner. Öte yandan Jack bir kaza geçirir, bu kazada bacaklarını kaybeder. Novalee, bu kazayı gazeteden öğrenir ve Jack'i ziyarete gider. Jack, Novalee'ye yaptıklarından dolayı pişman olduğunu söyler. Novalee, Jack'i Tennessee'ye geri götürür, oradan Forney'nin bulunduğu üniversiteye gider. Forney'e yalan attığını, onu aslında sevdiğini söyler. Daha sonra Novalee ve Forney Wallmart'ta evlenirler.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Film eleştirmenler tarafından olumsuz karşılandı. Metacritic'de 28 eleştirmenin yorumuyla %30'luk.[1] bir derece elde ederken Rotten Tomatoes'ta 97 eleştirmenin yorumuyla %35'lik bir derece aldı.[2]

Gişe[değiştir | kaynağı değiştir]

Film ABD'de 28 Nisan 2000'de vizyona girdi. İlk hafta 2,437 salonda gösterilen film 8,292,939 dolar hasılat yaptı. Kuzey Amerika'da 33,772,838 dolar kazandıran film dünya çapında 7,090,880 dolar hasılat yaparak toplamda 40,863,718 dolar hasılat yaptı.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Metacritic (Where The Heart Is)". 16 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2020. 
  2. ^ "Rotten Tomatoes (Where The Heart Is)". 17 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2020. 
  3. ^ "Where the Heart Is". boxofficemojo.com. 19 Nisan 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2006. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]