Kalıp içi etiketleme

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kalıp içi etiketleme (IML: In-mould labelling) teknolojisi; önceden basılmış bir etiketin, kalıplama gerçekleşmeden hemen önce bir kalıba yerleştirildiği bir tekniktir.[1] Bu, her türlü enjeksiyonla kalıplanmış plastik kaplar için popüler bir yüzey altı etiketleme işlemidir. Etiket, kalıplanırken plastik kaba eriyerek kalıp sonrası dekorasyon ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.[2]

Enjeksiyon Makinesi

Kullanım Teknolojileri[değiştir | kaynağı değiştir]

IML etiketler:

Öğeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kalıp içi etiketlemenin oluşabilmesi için aşağıdaki öğelerin bir arada bulunması gerekmektedir;

Üstünlükleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Etiket üzerine yapılan ofset baskı tekniği ile elde edilen yüksek baskı çözünürlüğü ve plastik ambalaj ürününün tüm yüzeylerini dekore edebilir olmasıyla ürünün satış raflarında farkındalığını arttırmaktadır.
 • Isı ve nem oranındaki ani değişimlere karşı yüksek dayanıklılık gösteren bir teknoloji olmasından dolayı gıda sektöründe hijyenik gereksinimleri karşılamak adına yüksek performans elde edilmektedir.
 • Düşük enjeksiyon adetlerinde kalıp içi etiketleme uygulanabilmesi ambalaj stok maliyetinde ve fiziki stoklarda kullanıcıya avantaj sunmaktadır.
 • İlave bir işleme alınmadığı için gıda ve boya sektöründe kalıp içi etiketleme teknolojisi ile temiz, hijyenik plastik ambalajlar üretilmesi mümkündür.
 • Kuru ofset ya da yapışkanlı etiket  kullanımına göre çok daha kısa üretim süresi sayesinde maliyet üstünlüğü sağlamaktadır.
 • Çevre dostudur.
 • Aynı plastik kap; farklı etiketler ile dekore edilebilir olduğu için tek bir kalıp ile farklı ürün gruplarına hitap etme olanağı sağlamaktadır.[4]

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde enjeksiyon ile kalıplama, şişirme yöntemi ve termoform 25 Temmuz 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ve ısıl şekillendirme yöntemleriyle üretilen kalıp içi etiketli ambalajlar yoğunlukla gıda, ev araç-gereçleri, medikal ya da kozmetik sektörlerinde kullanılmaktadır. Etiketleme sürecini aradan çıkararak kaliteyi attıran kalıp içi etiketleme teknolojileri dünyada ambalaj, etiketleme sektöründe oldukça yeni, hızla gelişen ve her geçen gün bir birim daha fazla üretim kapasitesine sahip olan bir üretim tekniğidir. Plastik ambalaj üzerine doğrudan uygulanan tampon baskı, ofset baskı ya da etiket yapıştırma yöntemlerine çok daha kaliteli bir görünüm sağlayan kalıp içi etiketleme teknolojileri şeffaf, metalik ve çok çeşitli renk uygulamaları ile özellikle gıda ambalajlarında oldukça fazla tercih edilmektedir. İçerisindeki ürünü bozulmalara karşı koruma, renk solmalarına karşı direnç, pürüzlü yüzey etkisi (orange peel effect) kalıp içi etiketlemenin önemli özelliklerinden bazılarıdır.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Roy J. Crawford, Peter J. Martin, in Plastics Engineering (Fourth Edition), 2020
 2. ^ "In-Mold Labeling – A milestone in branding molded packaging items". www.packaging-labelling.com (İngilizce). 11 Ağustos 2020. 24 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2021. 
 3. ^ "Iml Nedir ?". www.cakirlar.com. 23 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2021. 
 4. ^ a b "Kalıp içi etiketleme teknolojisi (IML)". www.plastik-ambalaj.com. 26 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2021. 
 5. ^ Aslan B. KALIP İÇI ETIKETLEME TEKNOLOJILERI VE AMBALAJ ENDÜSTRISINDEKI UYGULAMALARI, syf 1179.