Kalınçam, Tonya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kalınçam
—  Mahalle  —
Trabzon
Trabzon
Ülke Türkiye Türkiye
İl Trabzon
İlçe Tonya
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.046
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 462
İl plaka kodu 61
Posta kodu 61500
İnternet sitesi: [2]

Kalınçam, Trabzon ilinin Tonya ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı Fol olup Vakfıkebir'den Karadeniz'e dökülen Fol Deresi bu mahalleden adını almaktadır.Tarihi çok eskilere dayanmakta olup bilinen en eski yerleşimciler Cenevizliler ve onların bölgeyi terk etmesiyle Rumlar olduğu bilinmektedir. Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethiyle birlikte bölgeye Türkler yavaş yavaş yerleşmiş ve yerli rumları bu bölgeden atmışlardır. Bu dönemlere ait 1 adet Şapel (Küçük kilise), çeşme ,han (Yakın tarihte yıkılmış),çok az kalıntısı bulunan hamam, tarihi İpekyolu'nun bir kolunun kalıntıları bulunmaktadır. 1954 Yılına kadar Torul'a bağlı bir mahalle iken bu tarihte yapılan referandum ile Tonya ilçesine bağlanmış ve adı Kalınçam olarak değiştirilmiştir. Köy eski bir madencilik mahallesi olarak bilinir ve faaliyeti çoktan durmuş 2 adet maden ocağı ile galeri biçiminde taşların içerisine oyulmuş halde değişik yerlerde 3 adet sahada 20 ile 300 M açılmış maden galerileri bulunmaktadır. Ancak yeni araştırmalar devam etmektedir. Günümüzde Yayla Turizmi açısından yatırım yapılmayı bekleyen önemli bir doğa zenginliği ve araziye sahiptir. Erikbeli, Sazalanı, ve 7 adet yaylayasıyla gezilmeye görülmeye değer bir cennet köşesidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 83 km, Tonya ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1265
2000 1046
1997 1259

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım , hayvancılığa ve ormancılığa dayalıdır. SS Kalınçam Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile mahallede bir kalkınma atılımına gidilmiş bunda da kısmen başarılı olmuştur. Mahallede biri balık lokantası olmak üzere 2 adet lokanta,fırın,kasap,çok sayıda bakkal ve kahvehane, çok sayıda marangoz atölyesi ile yöre halkına hizmet vermektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, 2 adet ilköğretim okulu bulunmaktadır ancak Kurttalli mahalesindeki öğrenci yetersizliği nedeniyle eğitim ve öğretime kapatılmıştır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi de yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı sağlık evi vardır ebe olmasına rağmen sağlık memuru ve doktor yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol beton yoldur ve kuzey yönünde Tonya'ya güney yönünde ise Erikbeli Yaylası'na kadar uzanmaktadır. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]