Kalınçam, Tonya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kalınçam
—  Mahalle  —
Trabzon
Trabzon
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Trabzon
İlçe Tonya
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.046
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 462
İl plaka kodu 61
Posta kodu 61500

Kalınçam, Trabzon ilinin Tonya ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı Fol olup Vakfıkebir'den Karadeniz'e dökülen Fol Deresi bu mahalleden adını almaktadır.Tarihi çok eskilere dayanmakta olup bilinen en eski yerleşimciler Cenevizliler ve onların bölgeyi terk etmesiyle Rumlar olduğu bilinmektedir. Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethiyle birlikte bölgeye Türkler yavaş yavaş yerleşmiş ve yerli rumları bu bölgeden atmışlardır. Bu dönemlere ait 1 adet Şapel (Küçük kilise), çeşme ,han (Yakın tarihte yıkılmış),çok az kalıntısı bulunan hamam, tarihi İpekyolu'nun bir kolunun kalıntıları bulunmaktadır. 1954 Yılına kadar Torul'a bağlı bir köy iken bu tarihte yapılan referandum ile Tonya ilçesine bağlanmış ve adı Kalınçam olarak değiştirilmiştir. Köy eski bir madencilik mahallesi olarak bilinir ve faaliyeti çoktan durmuş 2 adet maden ocağı ile galeri biçiminde taşların içerisine oyulmuş halde değişik yerlerde 3 adet sahada 20 ile 300 M açılmış maden galerileri bulunmaktadır. Ancak yeni araştırmalar devam etmektedir. Günümüzde Yayla Turizmi açısından yatırım yapılmayı bekleyen önemli bir doğa zenginliği ve araziye sahiptir. Erikbeli, Sazalanı, ve 7 adet yaylayasıyla gezilmeye görülmeye değer bir cennet köşesidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin en önemli geçim kaynakları büyük baş hayvancılık, orman işleri ve arıcılıktır.Anzerden sonra Karadenizin ve ülkemizin en kaliteli balı olan FOL balı bu yörede tamemen doğal, katıksız ve katkısız olarak sınırlı sayıda arı kovanından elde edilmektedir.Tarımsal ürünler aile ekonomisene katkı sağlayacak boyutta olmasada kendi ihtiyaçlarını karşılayacak ölçüde başta patates, mısır ve fasüyle yetiştirilmektedir.Yemekler karadeniz yöresinede olduğu gibi, yöreye has farklı yemek çeşidi yoktur.Köy halkı gelenek ve göreneklirenden taviz vermeden yaşamlarını sürdürmekte olup, imece ve yaylacılık yörede geçmişten günümüze süre gelen alışkanlıklardandır. Geçim kaynaklarının sınırlı oluşu nedeniyle hızlı bir nüfus kaybına uğramış ve büyük illere göç vermiştir.Okuma oranı oldukça yüksek olan mahallede çeşitli konumlara gelmiş çok sayıda yetişmiş insan bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 83 km, Tonya ilçesine 18 km uzaklıktadır.Engebeli bir araziye sahiptir ve bitki örtüsü ormanlıktır.(kayın,ladin,ormangülü,kızılağaç,göknar,kavak vb)

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Bol ormanlık bir bölge olduğu için bol yağış almaktadır. Orman alanlarının yavaş yavaş yok olmaya başlamasıyla zaman zaman toprak erozyonu ve heyelana maruz kalmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1265
2000 1046
1997 1259

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım , hayvancılığa ve ormancılığa dayalıdır. SS Kalınçam Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile mahallede bir kalkınma atılımına gidilmiş bunda da kısmen başarılı olmuştur. Mahallede biri balık lokantası olmak üzere 2 adet lokanta,fırın,kasap,çok sayıda bakkal ve kahvehane, çok sayıda marangoz atölyesi ile yöre halkına hizmet vermektedir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte mahallenin tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014 - Fazlı BAŞTAN

2009 - Fazlı BAŞTAN
2004 - Mehmet YILMAZ
1999 - Ali KOÇ
1994 - Hüseyin KAPLAN
1989 - Fehmi BAŞTAN
1984 - Ali YILMAZ
1980 - Fehmi BAŞTAN

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, 2 adet ilköğretim okulu bulunmaktadır ancak Kurttalli mahalesindeki öğrenci yetersizliği nedeniyle eğitim ve öğretime kapatılmıştır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi de yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı sağlık evi vardır ebe olmasına rağmen sağlık memuru ve doktor yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol beton yoldur ve mahallenin çıkışına kadardır. mahallede ve yaylalarında elektrik sabit telefon ve mobil telefon vardır. Orman İşletme şefliğine ait orman deposu, İzci evi, SS Kalınçam Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]