İçeriğe atla

Kahverengi alabalık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kahverengi alabalık

Kahverengi Alabalık (Salmo trutta), dünyaca uyumlu ortamlara tanıtılmış Salmonidae ailesinden bir türdür. Hem sadece tatlısu nüfusları olan Salmo trutta polimorfizmi fario, hem göl alabalığı olan S. trutta polimorfizmi lacustris,[1][2] hem de göçmen balık formundaki deniz alabalığı olan S. trutta polimorfizmi trutta bulunur.[3]

Deniz alabalığı hayatının çoğunu okyanuslarda geçirir ve sadece yumurtlama için tatlı sulara geri döner. Gölsel polimorfizmli kahverengi alabalık, yumurtlamak için göllerden nehir veya ırmaklara göçer. Ancak delillere göre rüzgarın da göllerin sahillerinde yumurtlamalarına sebep olduğu görülmüştür. Tatlısu alabalığı, genellikle dağlık ırmaklarda ve bazen daha büyük nehirlerde akıntıda ikamet eden nüfuslar oluşturur.

Aynı nehirde beraber yaşayan göçmen balıklar ile göçmen olmayan balık polimorfizmleri, genetik olarak aynı olduğu görülmektedir.[4] Neyin göçmelerine sebep olduğu hala bilinmemektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Derwent Publications, Thesaurus of Agricultural Organisms, Vol. 1, London: Chapman and Hall, 1990, p. 1058.
  2. ^ E. Brown, World Fish Farming: Cultivation and Economics, Connecticut: AVI, 1983, p. 93.
  3. ^ "Trout Science: "Science of Trout"". 23 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2018. 
  4. ^ Lack of genetic differentiation between anadromous and resident sympatric brown trout (Salmo trutta) in a Normandy population. 18 Mayıs 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. In Aquatic Living Resources, Volume 18, N° 1, January–March 2005. Pages 65–69.