İçeriğe atla

Kahveci Güzeli (film, 1968)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kahveci Güzeli
Film afişi
YönetmenMuzaffer Arslan
YapımcıMuzaffer Arslan
SenaristMuzaffer Arslan
Fikret Arıt
Bülent Oran
OyuncularTürkân Şoray
Murat Soydan
Yusuf Sezgin
MüzikTurgut Dalar
Görüntü yönetmeniNecati İlktaç
StüdyoSine Film
CinsiSinema filmi
Türüduygusal-komedi-dram
RenkSiyah beyaz
Yapım yılı1968, Türkiye
Çıkış tarih(ler)i2 Nisan 1968
Süre81 dk.
DilTürkçe

Kahveci Güzeli, başrollerini Türkân Şoray ve Murat Soydan'ın paylaştığı, Muzaffer Arslan'ın senarist, yönetmenlik ve yapımcılığını üstlendiği 1968 Türkiye yapımı bir duygusal-komedi-dram-kült filmidir. Film, büyük bir otelde kahvecilik yapan Nermin (Türkan Şoray) ile Cumhuriyet'te gazetecilik yapan Ayhan Alp'in (Murat Soydan) hikâyesini ele alır. Filmin VCD'si piyasada mevcuttur.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarabya Oteli'nde geleneksel kıyafetlerle Türk kahvesi servisi yapan Nermin, güzelliğiyle turistler dahil herkesin ilgi odağı olur, adı kahveci güzeline çıkar. Selim Bey (Muzaffer Tema) çocukluk arkadaşı Osman Bey'in (Feridun Çölgeçen) otelinde müdürlük yapmaktadır. Osman Bey, Nermin'i oğlu Ekrem'e (Yusuf Sezgin) münasip kısmet olarak görür. Ekrem de Nermin'den hoşlanmaktadır; her gün arabasıyla Nermin'i otele götürür.

Günlerden bir gün Herr Rudolf'un (Cevat Kurtuluş) önerisiyle kahve içmeye gelen gazeteci Ayhan Alp, Nermin'le göz göze geldiğinde Nermin'in dikkatini dağıtıp elindeki kahve tepsisinin devrilmesine neden olur. Bu olayla başlayan aşk kısa sürede alevlenir. Sevgililer hayat hikâyelerini birbirlerine anlatırlar. Annesi ve babasını küçük yaşta bir trafik kazasında kaybetmiş olan Ayhan Alp, Darüşşafaka'dan üniversiteye gitmiş, sonra Cumhuriyet'te gazetecilik yapmaya başlamıştır. Nermin, Ayhan'ı kendi ailesine tanıştırır ve sevgililer evlenmeyi düşündüklerini söylerler.

Yazı İşleri Müdürü (Hüseyin Kutman), Vietnam'da gazetecilik yapmak üzere Ayhan'ı görevlendirir. Bu ayrılığa çok üzülen Nermin mektuplarından birinde bir bebek beklediklerini yazar. Normalde görev süresi 1 ay olan Ayhan'ın görev süresi uzar ve yanında patlayan bir bomba ile yaralanır ve öldüğü sanılır. Gazetedeki ölüm haberini okuyan Nermin ise intihar teşebbüsünde bulunur. Nermin'in annesi Fatma Hanım (Nedret Güvenç) bir çare bulduklarını, bir müddet çiftliğe gideceklerini ve çocuk doğuncaya kadar orada kalacaklarını anlatır. Doğacak çocuk ise Fatma Hanım'ın ikinci kızı olarak gösterilir. Tam doğum olurken Selim Bey'in kimseye söylemediği kalp sorunlarından birini daha yaşarken hayatını yitirir, torununu göremez.

Nermin'in abla gibi davranmak zorunda kaldığı kızı Gül (Nihal Kaplangı) dört yaşına basar. Oyun oynarken yaralanıp hastaneye götürüldüğünde hekim yalnız Gül'ün annesinin Gül'ü görebileceğini söyler. O güne kadar susan Nermin tüm gerçekleri Osman Beylere anlatır. Ekrem'in ailesinin duraklamasına karşın Ekrem evlenme isteğini yineler. Tam da o günlerde öldü zannedilen Ayhan İstanbul'a döner.

Ayhan'ın yurda döndüğünü öğrenen Nermin hemen Ayhan'ın evine gider. Ayhan'ın bakımı için görevlendirilen Yıldız adlı hemşire (Pervin Par) Nermin'e Ayhan'ın nişanlısı olarak tanıtılır. Ayhan Nermin'e, ölmeyen aşkların yalnızca romanlarda olduğunu söyleyerek onu kendinden uzaklaştırmaya çalışır. Gerçek ise Ayhan'ın kör olduğu ve bunu Nermin'den saklamak istemesidir. Ayhan kalpsiz bir adam olmayı, kör hayatının karanlığı ile gölge olmaya yeğler.

Hemşire, Ayhan'ın kör olmasından yararlanarak Ayhan'ı söylendiği gibi teyzesinin evine değil, Nermin'in evleneceği eve götürür. Hemşire Ayhan'ı bahçede yalnız bırakmıştır. Bu sırada Ayhan bahçede Gül'le tanışır. Ekrem Ayhan'ı görünce sinirlenip ona tokat atar. Nermin olanlardan habersiz, Ayhan'ı unutamamış bir şekilde nikâh masasına oturmaya kabullenir. Dışarıda Ayhan'ı gören Ekrem'in içi rahat etmez. Ancak Ekrem'in Nermin'e Nermin'in defteri imzalamadan önce herkesin ortasında Ayhan'ın savaştan kör olarak döndüğünü ve o anda bahçede olduğunu bilip bilmediğini merak eder. Nermin şaşkınlığını gizleyemeyerek evi terk edip bahçede Ayhan'a kavuşur. Gül ise annesinin Nermin babasının da Ayhan olduğunu öğrenir. Elele ailecek ağaçlı yoldan yürürler.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin künyesi[değiştir | kaynağı değiştir]