Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Genemi amcalar...Kahramanmaraş ilimizde bulunan ve bir özel lisenin devrettiği yerleşime kurulmuş olan fen lisesidir. KSDFL kisaltmasi ile de anilan Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi, ÖSYM'nin çeşitli yıllardaki verilerine göre, Turkiye'nin en seckin 100 lisesi arasinda yer almaktadir (Yapma Yavv :D).Ayrica, Kahramanmaraş ilindeki en iyi sayısal oç lisedir.[değiştir | kaynağı değiştir]

TEK DUMANLA BAYILANLAR[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi'nin 1993 yilinda egitim-ogretime basladigi ilk bina. 2005 yilina kadar kullanilmis, 2008 yilinda yerine yenisi insa edilmistir.
2008 sonunda hizmete giren KSDFL ana egitim binasi

Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi binası 1988-1989 öğretim yılında şahıslarca Özel Doğu Akdeniz Lisesi olarak açılmıştır. Özel Doğu Akdeniz Lisesi faaliyetlerine 1992 yılında son verilmiştir. 1992-1993 öğretim yılı kapalı kalmıştır. Özel okulun kapatılmasıyla boş kalan bina ve bağlı arsaları M.E.B.'nin girişimleriyle kamulaştırılarak tapusu maliye hazinesi adına tescil edilmiştir. Bina ve bağlı arsaları M.E.B. Orta Öğretim Genel Müdürlüğü'nce Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi'ne tahsis edilmiştir. Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi 13 Eylül 1993 günü açılmıştır. 1993-1994 öğretim yılında KSDFL 95 öğrencisi ile eğitim öğretime baslamistir.

AYAN ABLALAR AHA ORDALAR...[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulaşım ve Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

KSDFL yerleşkesi Kahramanmaraş - Adana yolu üzerinde kurulmuştur. Kahramanmaraş şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 6 km'dir. Şehir merkezine ulaşım okul önünden geçen şehir içi dolmuş hatları ile sağlanmaktadır. Kahramanmaraş dışından ulaşım için şehirler arası otobüsler veya havayolu kullanılabilir. Şehirler arası otobüs terminali 3 km uzaklıkta Kahramanmaraş Havaalanı ise 8 km uzaklıktadır. Ankara ve İstanbul'dan Kahramanmaraş'a her gün uçak seferleri düzenlenmektedir. Otobüs terminali ve hava alanından KSDFL yerleşkesine ulaşım dolmuş ve ticari taksilerle sağlanmaktadır. Merkeze uzak olduğu için ulaşım sıkıntıları sıklıkla yaşanmaktadır. (Fatih 3) dolmuşlarıyla şehre ulaşım sağlanabilmektedir.İsteyen öğrenciler Otostopta çekebilir.

Yerleşke ve Fiziksel Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ilk senelerde tek binadan olusan KSDFL yerleskesi, daha sonra 2002 yilinda yapimi tamamlanan spor kompleksi, yurt binası ve lojmanlarin da eklenmesiyle fiziksel altyapisini onemli olcude gelistirmistir. 2007 yilinda yapimina baslanan ve 2008 yili sonlarinda tamamlanan yeni ana egitim binasiyla birlikte KSDFL modern bir yerleskeye kavusmustur.

Yurt binasının çok eski olduğu söylenilir.İlk depremde gider benden söylemesi.Sen daha 25.000 neyse.

Geleneksel Selçuklu Türk mimarisi ile de dikkat çeken ana egitim binası 3 katlı olup, 5400 m2 kapalı, 8000 m2 açık alana sahiptir. Okulda, her biri 24 kisilik toplam 16 derslik yer almaktadir. Dersliklere ek olarak, ana egitim binasi icerisinde Fizik, Kimya, Biyoloji laboratuvarlari ile bilgi teknolojileri sınıfı, resim, müzik, tarih, coğrafya, yabancı dil derslikleri ve bir de kütüphane bulunmaktadir. Ayrica, kapalı spor salonu, KSDFL ogrencilerine basketbol, voleybol, salon futbolu gibi cesitli spor aktiviteleri olanagi sunmaktadir. Bunlarin disinda, okulun açık alanda basketbol-voleybol sahası, her türlü donanımlı kimyasal saldırılardan etkilenmeyecek sığınak, bütün bölümlerinde uydu ve internet bağlantısı, ses ve yayın sistemi, telefon santrali ve özürlüler için asansör bulunuyor.

Öğrenci ve Öğretmen Altyapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

KSDFL, 2008 yilina kadar toplam 628 mezun vermistir. Egitim kadrosu 28 öğretmen ve 10 yardımcı personelden olusmaktadir. 2008 yili itibari ile KSDFL'de toplam 350 öğrenci egitim gormektedir.

Okul Kıyafeti[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Serbest Kıyafet

za xd[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilimsel Projeler ve Çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

KSDFL oğrencilerine araştırma şevki kazandırmak, bilimsel düşünceyi geliştirmek ve geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek amacıyla yurutulen kucuk ve orta olcekli bilimsel proje çalışmalari, KSDFL'de ders-disi etkinlikler arasinda ayrı bir öneme sahiptir. Sütçü İmam Üniversitesi oğretim uyelerinden oluşan "Bilim Kurulu" gözetiminde KSDFL öğrencileri çeşitli araştırmalar yapmakta ve projeler geliştirmektedirler. KSDFL, TUBİTAK proje yarışmalarına Fizik, Kimya, Biyoloji ana bilim dallarında her yıl katılmaktadir.

KSDFL ogrencilerinin hazırladıkları projelere uygulama imkânı sağlanması ve diğer öğrencileri teşvik etmek amacıyla, KSU Ziraat Fakültesi ve Özel İdare Müdürlüğü Köy Hizmetleri Şubesi işbirliği ile KSDFL yerleskesinde bir "Araştırma Uygulama Serası" kurulmaktadır.

KSDFL'de son yillarda yurutulen projelerden bazilari sunlardir:

 • Kapari Bitkisinin Invitro (Doku Kültürü) Coğaltımı: Erozyonu önleme, toprak verimliliğini arttırma, vitamin ve enerji deposu olma ozellikleriyle tıpta ve eczacılıkta kullanılan kapari bitkisi Türkiye'de çok yaygin olarak yetişmesine rağmen ulkemizde yeni yeni tanınmaya baslamistir. Bu bitkiyi bilim dünyasına kazandırmak ve hızlı üretiminin yapılabilmesi için proje kapsaminda gelismis bioteknolojik yöntemler kullanilarak kapari bitkisinin invitro (doku kültürü) çoğaltımı gerçekleştirilmiş ve bu çalışma Adana bölgesinde finale kalarak Tubitak'a sunulmuştur. Kahramanmaraş'ta doğal olarak yetişen kapari bitkilerinden alınan parçalardan kısa zamanda çok sayıda bitki elde edebilmek için yapay besi ortamına katılacak en uygun oksin ve sitokinin karakterindeki hormon dozları kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonunda bir yıl içerisinde bir parçadan 120-130 adet bitkicik elde edilmiştir.
 • DNA Polimeraz enziminin izolasyonu ve uygulanması: Günümüz dünya piyasasında Taq DNA Polimeraz enzimine her yıl yüz milyonlarca dolar harcanıyor. Bu enzimin 1 reaksiyon bedeli için 1 dolar ödendiği belirtiliyor. Enzim, Türkiye'de moleküler biyolojik çalışmaların hepsinde kullanılıyor. Proje kapsaminda KSDFL oğrencileri DNA Polimeraz reaksiyonunu laboratuvarda kendi şartlarında izole etti ve reaksiyon birim maliyetini 10 kuruşa indirmeyi başardı. Bu sayede Türkiye'de dışarıya çıkan yüz milyonlarca dolarin Türkiye'de kalmasinin onu acilmis oldu.
 • Tekstil Atık Sularının Organik Kökenli Yeraltı Kaynaklarıyla Aritilmasi: Kahramanmaraş'ta çok yaygın bir şekilde bulunan tekstil fabrikalarının çoğunda arıtma tesisi bulunmamaktadır. Bu nedenle bu tesislerin atık suları çevredeki toprak ve su kaynaklarına deşarj olmaktadır. Bunun sonucu olarak bu doğal kaynaklarımız geriye dönülemez bir şekilde kirlenmektedir. Bu proje kapsaminda linyit kömürünün bir üst katmanı olan ve "gidya" ismi verilen doğal kaynak ile çalışmalar yapıldı. Yapılan çalışmada atık su arıtımında %30 oraninda başarı sağlanmıştır. KSDFL, “Yer Bilimi" dalındaki bu projesi ile bolgesel elemelerde birinci olmus ve Türkiye şampiyonasında; Adana, Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Kilis, Karaman ve KKTC’den oluşan Cukurova bölgesini temsil etmeye hak kazanmistir.
 • Alternatif Yakıt Biodizel Üretimi: Bu proje cercevesinde maki özelliği gösteren tesbih çalısı (Familya:Styracaceae, Tür: Styrax officinalis) tohumlarından biodizele uygun yağ elde edildi. Bu yağ reaktörde biodizele dönüştürülebilmektedir.Ayrıca tohumun kalan kısmının hayvan yemi olarak değerlendirilebilir olması avantajdır. Atığının doğayı kirletmemesi ve yem sanayinde kullanılması maliyeti önemli ölçüde düşürmektedir. Bu özelliği ve yakıt olarak kullanılması ile küresel ısınma açısından da onemli bir yakıttır. Biodizel; temiz, zehirsiz, bakterilerce ayrıştirilabilir, sülfürsüz olması ve kansere neden olmaması özellikleri ile alternatif enerji kaynakları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.
 • Yürüyen Uçak: Okuldaki öğrencilerin katkısıyla yapılan bu proje çoğu dalda Oscar'a aday gösterilmiştir.

Başarı ve Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

 • OYAK Matematik Olimpiyatlari Il Birinciligi - 2012, 2009 ve 2005 yillari
 • TUBİTAK Matematik Olimpiyatları Türkiye 2.ligi - 2005
 • Kızılçam Bitkisinin Antimikrobiyal Etkisinin Araştırılması isimli calisma ile özel teşvik ödülü - MEF proje yarışması
 • Kapari Bitkisinin In Vitor Cagaltimasi isimli calisma ile özel teşvik ödülü - MEF proje yarışması
 • Zakkum Bitkisinin Tahılların Çimlenmesi Uzerindeki Etkisinin Araştırılması isimli calisma ile özel teşvik ödülü - MEF proje yarışması
 • Kahramanmaraş Kırmızı Biberinin Tekstil Sanayinde Doğal Boya Maddesi Olarak Kullanılması isimli calisma ile özel teşvik ödülü - MEF proje yarışması

Mezunlar Derneği[değiştir | kaynağı değiştir]

KSDFL Mezunlar Dernegi, Turkiye ve dunyanin cesitli bolgelerine dagilmis olan mezunlar arasinda iletisimi saglamak ve canli tutmak, su anda egitim goren ogrencilerle mezunlar arasinda kopru kurmak, mezunlar arasi dayanismanin guclendirilmesi yoluyla fikir, tecrube ve bilgi paylasimina aracilik etmek ana amaclariyla kurulmustur. Tuzuk calismalarini 2008 yazinda tamamlayan dernek, ayni yil uye kabulune baslamistir. Her yil geleneksel olarak Agustos ayinda KSDFL yerleskesinde duzenlenen Mezunlar Bulusmasi, KSDFL Mezunlar Dernegi'nin gerceklestirdigi en onemli organizasyondur. Ayrica dernek, mezunlar internet sitesi araciligi ile farkli ve ayni donemlerde mezun olmus insanlar arasindaki iletisim ve paylasima onemli katkida bulunmaktadir. Dernek, calismalarini KSDFL ana egitim binası içerisinde bulunan ofisinden yurutmektedir.

KSDFL Mezunlarının Üniversite Sınavı Başarı İstatistikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 yilina kadar 628 öğrenci mezun eden KSDFL'nin, ÖSS’de kazanma basarisi %100'dur. Mezunlarin %90'i, universite sinavina girdikleri ilk yil ya da ikinci yil bir yuksek ogretim programina yerlesme basarisi gostermislerdir. Asagidaki tabloda mezun ogrencilerin bir yuksek ogretim programina yerlesme istatistikleri verilmistir.

Son OSS'de (2009) Yerleşme Istatistikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

KSDFL, 2009 yilinda 72 mezun vermistir. 46 mezun bir yuksek ogrenim programina yerlesirken, 7 mezun tercih formunu teslim etmemiştir, 19 mezun da yüksek tercih yapmalarından dolayı yerleşememişlerdir. Yerlesen mezunlarin fakulte/bolum bazinda dagilimi asagida verilmistir.

Fakulte Oran Sayi
Tıp  % 57 26
Mühendislik  % 17 8
Diş Hekimliği  % 11 5
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon  % 7 3
Eczacılık  % 2 1
Genetik ve Moleküler Biyoloji  % 2 1
Matematik öğretmenliği  % 2 1
Bilgisayar öğretmenliği  % 2 1

2009 yilinda yerleşememiş veya tercih yapmayan mezunlarin puan aralığı:

Say-2 Puan Aralığı Oran Sayi
350-340  % 19 5
340-330  % 50 13
330-320  % 19 5
320-300  % 12 3

Giriş Yılına Göre Yerleşme Başarısı (1996 - 2008 Yillari)[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerlesme Durumu Oran Sayi
Ilk Yil Yerlesenler  % 90 960
Ikinci Yil Yerlesenler  % 2 160
Yerlesmeyenler  % 10 62

Mezunların Fakültelere Göre Dağılımı (1996 - 2008 Yillari)[değiştir | kaynağı değiştir]

KSDFL mezunlari en cok tip ve muhendislik fakultelerine kayit yaptirmislardir. Asagidaki tabloda KSDFL mezunlarinin tercih ettigi en populer fakulteler ve bu fakulteleri tercih eden mezunlarin toplam mezunlar arasindaki yuzdelik oranlari verilmistir.

Fakulte Oran Sayi
Tıp  % 39 220
Mühendislik  % 36 204
Eczacılık  % 6 33
Diş Hekimliği  % 5 27
Diger  % 14 82

Mezunların Ortalama Puanları (2002 - 2009 Yillari)[değiştir | kaynağı değiştir]

Asagida yer alan bilgiler ÖSYM tarafından her yil yayinlanan Ortaöğretim Kurumlarına Göre Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sonuçları Kitabı'nda yer alan istatistiklere dayanmaktadir.

Yillar SAY 1 EA 1 SOZ 1 SAY 2 EA 2 SOZ 2
2009 353,511 * * 343,235 * *
2008 * * * * * *
2007 264,585 262,205 253,696 246,644 225,082 212,233
2006 257,234 256,889 244,780 235,648 - -
2005 Bu yillarda OSS tek bolumden olusuyordu. 260,749 251,610 233,208
2004 260,125 247,753 226,540
2003 267,042 248,664 261,876
2002 168,247 154,101 148,670

KSDFL'nin Liseler Arası Sıralamada Konumu (2002- 2008 Yillari)[değiştir | kaynağı değiştir]

Yillar Toplam Lise Sayisi SAY 1 Siralamasi EA 1 Siralamasi SOZ 1 Siralamasi SAY 2 Siralamasi EA 2 Siralamasi SOZ 2 Siralamasi
Tum Liseler* Fen Liseleri* Turkiye Geneli Fen Liseleri Arasinda Turkiye Geneli Fen Liseleri Arasinda Turkiye Geneli Fen Liseleri Arasinda Turkiye Geneli Fen Liseleri Arasinda Turkiye Geneli Fen Liseleri Arasinda Turkiye Geneli Fen Liseleri Arasinda
2008 * * * * * * * * * * * * * *
2007 7401 63 104. 59. 134. 59. 165. 59. 110. 59. 233. 59. 590. 29.
2006 7084 60 71. 43. 84. 39. 107. 40. 131. 49. - - - -
2005 6931 52 Bu yillarda OSS tek bolumden olusuyordu. 63. 47. 96. 46. 223. 44.
2004 6749 55 54. 45. 62. 45. 146. 50.
2003 6404 49 39. 36. 41. 34. 43. 32.
2002 6433 47 35. 30. 42. 34. 45. 35.

* Toplam lise sayilarina o yil 5'den az adayin sinav bavurusu yaptigi okullar dahil edilmemistir.

* Liseler 4 yila cikarildigindan, KSDFL 2008 yilinda mezun vermemistir.

OKS Sınav İstatistikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bolumdeki bilgiler MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yayinlanan OKS yerlestirme istatistiklerine dayanmaktadir.

Taban Puanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yillar KSDFL Taban Puani Kazanan Son Adayin Basari Sirasi Yuzdelik Dilimi
2009 470,519  ?  ?
2008 466,948 10.630  %1,30
2007 429,183 9.178  %1,12
2006 429,357 8.171  %1,02
2005 450,395  ?  %1,08
2004 917,454  ?  ?
2003 992,317  ?  ?
2002 909,029  ?  ?
2001 937,443  ?  ?

Taban Puan Sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Yillar KSDFL'nin Fen Liseleri Arasindaki Taban Puan Sirasi Toplam (Devlet) Fen Lisesi Sayisi
2009 46. 96
2008 44. 86
2007 37. 82
2006 34. 75
2005 34. 70
2004 32. 62
2003 32. 58
2002 29. 54
2001 33. 48

Benden söylemesi gelin bi tanıyın ortamı,zaten tanıdıktan sonra gitmek istemezsiniz...[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş Hakkında Özet Genel Bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş, Akdeniz Bolgesi'nin dogu sinirini olusturan, nufus bakimindan 17. buyuk ilimizdir. Turkiye'nin en gelismis 25 ili arasinda yer alan Kahramanmaraş, Turkiye icerisinde ve yurtdisinda un kazandigi dondurmasi ile "marka sehir" kavraminin basarili orneklerindendir. Nufusu, ilce ve koyleriyle birlikte 1.000.000'u aşan Kahramanmaraş'da, KSDFL'nin de yer aldigi sehir merkezi nufusu 2008 verilerine gore 500.000'in uzerindedir. Iklim, sehrin konumuna paralel olarak, Akdeniz iklimi ve karasal iklimin dengeli bir karisimini yansitir. Kislar soguk ve yagisli (daha cok yagmur, ender olarak da kar seklinde), yazlar ise sicak ve kurak gecmektedir. Dort mevsimin tum guzellikleriyle yasandigi Kahramanmaraş'da yazlari gorulen nem orani tipik Akdeniz ikliminde gorulen nem oraninin oldukca altinda olup, daha cok karasal iklim ozellikleri sergilemektedir. Kahramanmaraş, sanayilesmede onculuk eden Anadolu sehirleri icin kullanilan "Anadolu Kaplanları" grubu arasinda onde yer alan bir ildir. 1980'lerle birlikte buyuk bir ekonomik atilim icerisine giren sehir, tekstil alaninda onemli bir uretim ussu haline gelmistir. Turkiye'nin toplam iplik uretiminin yaklasik %30'unu Kahramanmaraş tek basina gerceklestirmektedir. Halen 82 fabrikada yıllık 410 bin ton iplik üretilmektedir. Tekstil disinda, celik mutfak eşyası, pamuk işleme, inşaat, bankacılık, gıda, yem, ambalaj, kâğıt ve makine imalatı, isıtma ve soğutma sistemleri sehir ekonomisinin ana hatlarini olusturan sanayi alanlaridir. Başta Avrupa olmak üzere ABD, Uzakdoğu ve Ortadoğu'ya ihracat yapan Kahramanmaraş'in, 2008 verilerine gore yillik ihracati yarim milyar dolara yakindir. Kahramanmaraş, ayrica, Sütçü İmam Üniversitesi'ne (KSÜ) de ev sahipligi yapmaktadir. 1992'de kurulan KSÜ'nun, 9 fakulte ve 12 meslek yuksek okulunda egitim goren 17.000'in uzerinde ogrencisi bulunmaktadir.

Ulusal Basında KSDFL[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

KSDFL Mezunlari Iletisim Sitesi

KSDFL Facebook Grubu

Türkiyedeki okul Kıyafeti Bilgi sitesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortaöğretim Kurumlarına Göre Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sonuçları Kitabı, OSYM (2008 - 2002)

OKS Sayisal Istatistikleri, MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (2008 - 2002)