Kahramanlık Ruhu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kahramanlık Ruhu
The Spirit of St. Louis
Kahramanlık Ruhu Charles Lindbergh 1953.jpg
Charles Lindbergh'in Kahramanlık Ruhu (The Spirit of St. Louis) adlı kitabının kapağı
Yazar Charles Lindbergh
Çevirmen Arif H. Özbilen
Ülke ABD Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Konu Havacılık
Tür Biyografik
Yayım 1953 (özgün)
1957 (Türkçe)
Yayımcı Işık Kitapları
Medya türü 3. hamur kâğıt, karton kapak, ciltsiz
Sayfa 186 sayfa

Kahramanlık Ruhu, öncü havacı Charles Lindbergh'in 1953 yılında yayımladığı otobiyografik kitabının Türkçedeki adıdır. Özgün adı The Spirit of St. Louis olan kitap Türkiye'de 1957 yılında Işık Kitapları tarafından Arif H. Özbilen'in çevirisiyle Türkçe olarak yayımlanmıştı.

1927 yılında Atlas Okyanusu'nu uçakla tek başına ve hiç mola vermeden geçen ilk pilot olan Amerikalı Charles Lindbergh'in kendi maceralı yolcuğunun öyküsünü anlattığı bu biyografik kitap adını bu öncü havacının rekorunu kırarken bindiği uçağın adından almıştır. Uçağın adı St. Louis'in Ruhu anlamına gelmektedir ve Lindbergh, uçağı satın alabilmesi için gerekli olan parayı kendisine inanan dokuz St. Louis’ li iş insanı ve bankacıdan bulduğu için uçağına bu adı vermişti.

Lindbergh'in bu otobiyografik eseri 1954 yılında Pulitzer Biyografi Ödülü'nü kazanmıştı.[1][2]

Ayrıca bu kitabın bir kopyası, Charles Lindbergh'in çığır açan başarısının anısına, Ansari X Ödülü adı verilen ve sadece hükümetler haricindeki özel sektör kurumlarının katılabildiği ödüllü alçak yörünge insanlı uzay uçuşu yarışması programlarından birinde gerçekleştirilen SpaceShipOne flight 16P kod adlı bir uçuş sırasında sembolik olarak uzaya taşındı.

Sinema uyarlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Charles Lindbergh'in 1953 yılında yayımladığı otobiyografisi yönetmen Billy Wilder tarafından 1957 yılında aynı adla (The Spirit of St. Louis) sinemaya da aktarılmıştı. Senaryosunu Charles Lederer ve Wendell Mayes'le birlikte Wilder'ın uyarlayıp yazdığı filmde Charles Lindbergh'i James Stewart canlandırmıştı. Yapımcılığını Warner Bros. şirketinin yaptığı ve özgün müziğini Franz Waxman'ın bestelediği film "en iyi özel efekt" Oscar'ına aday gösterilmişti.

Film 28 Aralık 1957'de Türkiye'de sinemalarda "Atlantik Fatihi"[3] adıyla gösterime verilmiş, 1970'li yıllarda ise TRT televizyonunda bu kez "Büyük Uçuş" adıyla gösterilmişti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2009. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Kasım 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2009. 
  3. ^ Milliyet, Gazetesi (28 Aralık 1957). "İlan". s. 5. 26 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2013. 
Lindbergh'in kırdığı rekor anısına ABD'de 11 Haziran 1927'de bastırtılan pul.