Kahraman Babam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kahraman Babam
Dizinin afişi
FormatTelevizyon dizisi
TürAksiyon
Dram
SenaristSevgi Yılmaz
Devrim Yıldız Özdemir
Bahar Kaya
YönetmenOsman Kaya
BaşrolGörkem Sevindik
Nilay Deniz
Ebrar Alya Demirbilek
BesteciToygar Işıklı
Ülke Türkiye
DiliTürkçe
Sezon sayısı1
Bölüm sayısı8
Yapım
YapımcıKerem Çatay
Pelin Diştaş
Mekânİstanbul
Gösterim süresi120 dakika
Yapım şirketiAy Yapım
Yayın bilgileri
KanalShow TV
Resim formatı576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatıMono
Yayın tarihi14 Haziran 2021 - 26 Temmuz 2021
DurumuSona erdi

Kahraman Babam, Ay Yapım imzalı, aksiyon ve dram türündeki Türk televizyon dizisidir. Yönetmen koltuğunda Osman Kaya otururken senaryosunu Sevgi Yılmaz, Devrim Yıldız Özdemir ve Bahar Kaya yazmaktadır. İtfaiyecilerin hayatlarını konu alan dizinin başrollerini Görkem Sevindik, Nilay Deniz ve Ebrar Alya Demirbilek paylaşmaktadır. Dizi, 26 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanan 8. bölümüyle final yaparak sona erdi.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Bölüm Karakter Hakkında
Görkem Sevindik 1-8 Uğur Eser Unvanı başçavuş olan Uğur; cesur, gözüpek ve merhametli bir itfaiyecidir. En yakın dostu Cem’in kız kardeşi Nilüfer’e âşık olur ve onunla evlenir. Bu evlilikten Ömrüm isimli bir kızları olur. Bir gün Uğur’un evden çıkmasının ardından yan evde patlak veren yangın onların evine de sıçrar. Nilüfer ile Ömrüm ise alevler arasında mahsur kalır. Ömrüm’ü kurtaran ancak risk sebebinden dolayı Nilüfer için tekrar binaya girmesine izin verilmeyen Uğur’un hayatı yangından sonra tamamen değişir. En yakın dostu Cem dâhil Nilüfer’in ailesinden herkes bu kayıptan Uğur’u sorumlu tutar. Uğur ise bu yangının bir kundaklama sonucu çıktığından emindir, fakat kimse ona inanmaz. Şimdi Uğur’un hayattaki en büyük arzusu karısını kaybettiği yangının kundakçısını bulmak ve Ömrüm’ü geri almaktır.
Nilay Deniz Yonca İşini hep ön planda tutan Yonca, adli psikolog olarak Uğur ve Cem’in davasına atanır ve Ömrüm’ün kiminle yaşaması gerektiğine dair detaylı bir çalışma yürütmeye başlar. Bu davaya atanması genç kadının hayatını tamamen değiştirecektir.
Ebrar Alya Demirbilek Ömrüm Eser Uğur ve merhume karısı Nilüfer'in kızı.
Ushan Çakır Cem Teşkilatın sevilen diğer isimlerinden Cem’in hayatı çok sevdiği kız kardeşinin ölümünden sonra tepetaklak olur. Kız kardeşinin ölümünden en yakın arkadaşı Uğur’u sorumlu tutar ve ona karşı öfkesi büyüktür. Bu yüzden yeğeni Ömrüm’ü kendi yanına alarak onun sağlıklı bir aile ortamında büyümesini ister. Ömrüm’ün eve gelişi ile beraber Cem’in karısı Zehra’nın çocuğu aşırı sahiplenmesi Cem’i ikilemde bırakır. Bu durum zaman zaman karısı ve kendi arasında küçük tartışmalara sebep olmaktadır.
Tuğçe Altuğ Zehra Zehra, Cem’le büyük bir aşkla evlenmiştir. Cem’in kız kardeşi Nilüfer'in vefatının ardından Ömrüm ailelerine katılır ve Zehra Ömrüm’e kendi çocuğu gibi bağlanır. Ömrüm’le kurduğu bağ sağlıksız bir hâl alır, sevgisiyle küçük kızı psikolojik olarak olumsuz etkilemeye başlar. Çünkü Zehra, Ömrüm’ü babasına vermemekte kararlıdır.
Toprak Sağlam Gönül Gençliğinde zengin bir koca bulup sefaletten kurtulma hayalleri kuran Gönül’ün yolu bir şekilde Yavuz’la kesişir ve evlenirler. Gönül, Yavuz’un ona âşık olduğunu düşünse de Yavuz aslında sadece Gönül’e sahip çıkmıştır. Üniversiteye gitmemesine rağmen, kendisine çok yatırım yapan ve kendisini çok geliştiren Gönül, yardımseverliğiyle de çevresindeki saygınlığını artırmıştır. Oğluna çok düşkün olan Gönül’ün onunla ilgili çok büyük bir sırrı vardır.
Fatih Al Yavuz Büyük bir sigorta şirketinin Marmara Bölge distribütörü olarak çalışır ancak asıl servetini müşterileriyle anlaşarak çıkarttığı büyük yangınlardan elde etmiştir. Az konuşan, soğuk ve mesafeli bir adam olan Yavuz’un ne karısıyla ne de oğluyla iyi ilişkisi vardır.
Deniz Hamzaoğlu Tolga İstasyonun en deneyimli itfaiyecisi olan Tolga, herkes tarafından sevilen ve sayılan bir aile babasıdır. Uzun yıllardır evli olduğu karısı Ayşe, çocukları Menekşe ve Murat ile yaşıyordur. Çocuklarını hep koruyup kollamak ve onlara güvenli bir gelecek sağlamak için tüm gücüyle çabalamıştır. Oğlunun baba mesleği olan itfaiyeciliği seçmesi kendi içinde onu ikileme düşürmüş olsa da oğluyla gurur duymaktadır. Yeni itfaiyeci atanan oğlunun kendi istasyonuna atanmasını sağlayarak içindeki tedirginliği az da olsa hafifletir.
Aslı Orcan Ayşe Tolga’nın karısı, Menekşe ve Murat’ın annesi olan Ayşe, pahalı butiklerdeki kıyafetlerin aynısını evde dikerek daha ucuza satan bir terzidir. Gözü hep yükseklerde olan Ayşe, içten içe aşkın karın doyurmadığını bilse de âşık olduğu Tolga’yla evlenmiştir. Oğlu Murat’a olan düşkünlüğüyle ön plana çıksa da Ayşe, Menekşe’nin kendisinin yaşayamadığı hayatı yaşaması ve varlıklı bir koca bulması için elinden geleni yaparken onu bu konuda sık sık manipüle eder.
Sümeyye Aydoğan Menekşe Tolga ve Ayşe’nin kızı Menekşe, iyi kalpli ve hayat dolu bir kızdır. Babasına ve ağabeyine çok düşkün olan Menekşe’nin sürekli hayatına müdahale eden annesiyle daha çekişmeli bir ilişkisi vardır. Üniversitede Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü birincilikle bitiren ve Ayşe sayesinde ilk işini bulan Menekşe, annesinin mahallesinden arkadaşı Gönül’ün oğlu Furkan’ın tedavisini üstlenir. İlk ve tek aşkı İlker’le yaşadığı ilişkiyi çok sevdiği ve bağlı olduğu ağabeyi Murat dâhil herkesten gizleyen Menekşe’nin hayatı yeni işiyle beraber tamamen değişir.
Gürberk Polat Murat Çocukluğundan beri babasına hayran olan Murat, hep onun gibi itfaiyeci olmak istemiştir. Bu konuda babasının olumsuz tepkisiyle karşılaşsa da o kafasına koyduğunu yapar ve itfaiyeci olur. Annesi Ayşe ve kız kardeşi Menekşe’yle iyi ilişkileri olan Murat’ın en büyük arzusu ise meslekte babasına kendisini ispatlamaktır.
Efekan Can Furkan Yavuz ve Gönül’ün tek oğlu olan Furkan, annesi tarafından çok sevilse de babasıyla hiçbir zaman iyi bir ilişkisi olmamıştır. Yavuz’un koşullu ve mesafeli sevgisinden çok yaralanan Furkan, iyi biri olmasına rağmen zengin duyarsızlığına sahiptir. Geçirdiği motor kazası sonucu bacağı sakatlanan Furkan, sakatlığı vesilesiyle Menekşe ile tanışır. Furkan’ın tedavisi için işe alınan Menekşe, kazanın ardından Furkan’ın tek arkadaşı hâline gelir.
Burak Berkay Akgül İlker Ekibin genç üyelerinden olan İlker, babasını henüz beş yaşındayken trafik kazasında kaybedince annesiyle beraber en büyük desteği Tolga ve Ayşe’den görür. Bu yüzden İlker’in Tolga’ya olan sevgisi bambaşkadır. İlker’in en büyük hayali Tolga’nın kızı Menekşe ile mutlu bir yuva kurmaktır ancak Tolga’dan çekindikleri için ikili aşklarını şimdilik gizlice yaşar.
Timur Ölkebaş Bedri Öztürk Beş çocuk babası, tipik bir Karadenizli olan Bedri, istasyonun en renkli karakterlerinden biridir. Bedri, ailesine ve çocuklarına çok düşkün olmakla beraber aynı zamanda karısına da ilk günkü gibi âşıktır. Çocukları kimi zaman herkes için birer bela olsa da onlar için de yapamayacağı hiçbir şey yoktur. En büyük hayali onların geleceğine yatırım yapabilmektir.
Melisa Akman Hazan Bekâr bir anne olan Hazan, itfaiye istasyonundaki nöbetçi paramedik ekibinin en eski üyesidir. Genç yaşında büyük aşkla evlendiği kocasının hiç beklemediği biri çıkması sonucu boşanır ve çocuğuyla tek başına kalır. Hazan, eski eşinden hiçbir destek görmeden annelik, ev ve mesai üçgeninde mekik dokur. İçten içe Uğur’a büyük bir ilgisi olsa da bu durumun farkında olan Uğur onu kırmamak ve umut vermemek için elinden geleni yapar.
Uğur Arda Başkan Abdülkerim Cüssesi ve sert görünüşünün aksine çocuksu, saf ve hassas kalpli biri olan Abdülkerim, yardımseverliği ile ön plana çıkan ve istasyonda herkes tarafından çok sevilen bir itfaiyecidir. En büyük hayali sevdiği kadınla mutlu bir yuva kurmak olan Abdülkerim, Hazan’a karşı platonik bir aşk beslese de Hazan’ın onu kardeşi olarak görmesi sonucu ilgisi karşılıksız kalır.
Bülent Ergün Halil Ceyhan
Hakan Altıner Süha Ömrüm'ün dedesi.
Gerçek Sağlar
Süreyya Kilimci
Hasibe Özgür
Onur Yar
Tuğçe Karabayır Bakiye Evin hizmetçisi.
Feriha Eyüboğlu

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

SezonBölüm
sayısı
Orijinal yayın tarihi
Başlangıç tarihiBitiş tarihiKanal
1814 Haziran 202126 Temmuz 2021 (Final)Show TV

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]