Kafkas köstebeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kafkas köstebeği
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Insectivora (Böcekçiller)
Familya: Talpidae (Köstebekgiller)
Cins: Talpa
Tür: T. caucasica
Talpa caucasica
Satunin, 1908
Kafkas köstebeğinin dağılım alanı
Eskiden Kafkas köstebeğinin alt türü zannedilen Talpa ognevi'nin dağılım alanı

Kafkas köstebeği (Talpa caucasica), köstebekgiller familyasına ait bir memeli hayvan türüdür.

Boyları yaklaşık 13,5 cm'dir. Gözleri deri altında kalmıştır. Kuyruk ucunda sık ve seyrek açık gri renkli uzun kıllar bulunan tek Talpa türüdür. Vücudun üstü kahverengi-siyah, alt tarafı üst tarafa göre daha açık renklidir. Ağız çevresinde kırmızımsı kıllar bulunur ve ayaklarının alt tarafları çıplaktır. Kuyruğu tek renktir. Dere kenarlarındaki ve orman içlerindeki çayırlıklarda, bahçe ve tarlalarda yaşarlar.

Talpa ognevi[değiştir | kaynağı değiştir]

2018 yılına kadar Kafkas köstebeğinin alt türü sanılan Talpa ognevi'nin ayrı bir tür olduğu tespit edildi. Kafkas köstebeği Abhazya ve Rusya'nın Karadeniz kıyılarında dağılım gösterirken, Talpa ognevi Gürcistan ve Türkiye'nin Artvin ilinde görülmektedir. Talpa ognevi Kafkas köstebeğinden daha büyüktür ve daha güçlü dişleri vardır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bannikova, Anna A.; Zemlemerova, Elena D.; Colangelo, Paolo; Sözen, Mustafa; Sevindik, M.; Kidov, Artem A.; Dzuev, Ruslan I.; Kryštufek, Boris; Lebedev, Vladimir S. (18 Ağustos 2015). "An underground burst of diversity - a new look at the phylogeny and taxonomy of the genusTalpaLinnaeus, 1758 (Mammalia: Talpidae) as revealed by nuclear and mitochondrial genes". Zoological Journal of the Linnean Society. 175 (4): 930-948. doi:10.1111/zoj.12298. ISSN 0024-4082.