Kafkas Rivierası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Batum sokakları

Kafkas Rivierası, Kafkas Dağları'nın altında Karadeniz'in doğu kıyısında yer almaktadır. Rusya'nın Novorossiysk şehrinden Gürcistan'ın Sarpi kentine kadar uzanır. Bölge, dördü (Acara, Guria, Samegrelo ve Abhazya) Gürcistan'da ve biri (Krasnodar Krayı'nın Karadeniz kıyısı) Rusya'da olmak üzere beş bölgeye ayrılmıştır. Kafkas Rivierası, 350 kilometre (220 mi) Rusya'ya ve 250 kilometre (160 mi) Gürcistan'a ait olmak üzere 600 kilometre (370 mi) uzunluğundadır. Sahil, Fransız Rivierası, İtalyan Rivierası, New York şehri ve Kore Yarımadası ile aynı enlemde yer almaktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kafkas Rivierasında eski çağlardan beri yerleşim vardır. Bölge, Klasik antik dönemde Kolhis olarak biliniyordu.

Rus aristokratları arasında popülerliğinin artmasıyla 19. yüzyılın sonlarında turizm merkezi haline geldi. Sovyet döneminde, SSCB nüfusu arasında bir turizm merkezi olarak popülaritesi nedeniyle Sovyet Rivierası olarak adlandırılıyordu. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Kafkasya Rivierası, Abhazya'daki savaş ve bölgedeki genel ekonomik istikrarsızlık nedeniyle popülerliğini kaybetti. Bugün Karadeniz'in doğu kıyıları yeniden canlanmaktadır. Batum'un yenilemeleri ve Soçi'de düzenlenen 2014 Kış Olimpiyatları önemli aktivitelerdir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Gagra'da subtropikal bitki örtüsüyle Karadeniz kıyısı

Novorossiysk'ten Tuapse'ye kadar Ocak ayında ortalama sıcaklık 3 °C (37 °F) ve Temmuz ayında 23 °C (73 °F)'dir. Tuapse'nin güneyinde, deniz seviyesinden 1000 metreden fazla yükselen dağlar nedeniyle iklim nemli subtropikaldir. Dağlar, Karadeniz'in neminin doğuya hareket etmesine izin vermez, bu da ortalama Ocak ayında 5 °C (41 °F)'lik, Temmuz ayında 28 °C (82 °F)'lik bir mikro iklim oluşturur. Tuapse'nin kuzeyinde, ortalama yağış yılda 500 milimetre (20 in)'dir. Tuapse'nin güneyinde, Acara'ya kadar, çoğu kış aylarında olmak üzere 2.800 milimetre (110 in)'dir. Ortalama güneş ışığı 2200–2400 saat arasındadır ve yaz aylarında ortalama 12 gün yağmurludur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dagomys sahilinde

Bölgenin ekonomisi turizm, tarım ve ulaşıma dayalıdır. Turizm sezonu Mayıs ortasından Ekim ortasına kadar sürer. Başlıca turistik merkezler Acara, Abhazya ve Soçi'de bulunmaktadır. Kıyıya yakın üç kayak alanı vardır.

Tarım, bölgede yetişen çeşitli sebze, tahıl ve meyvelerle ekonominin önemli bir parçasıdır. Bölgede çay yetiştiriciliği yaygındır ve Kafkas Dağları, çayın yetiştirildiği dünyanın en kuzey bölgelerinden biridir.

Karadeniz, 200 metrenin altında yaşam olmadığı için "ölü" olarak da adlandırılır. Bununla birlikte, denizde hala birkaç balık türü yakalanabilir, bu nedenle balıkçılık, bölge ekonomisinin bir parçasını oluşturur.

Bölgenin önemli limanlarından bazıları Batum, Poti, Sohum, Soçi, Tuapse ve Novorossiysk'tir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]