Kafiristan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kafiristan (Darice: کافرستان), Afganistan ve çevresindeki günümüz Nuristan Eyaletini kapsayan tarihi bir bölgedir. Bu tarihi bölge Alingar, Pech, Landai Sin ve Kūnaṛ nehirlerinin ve aradaki sıradağların üzerinde yer alır ve esas olarak bu bölgeleri kapsar. Kuzeyde Hindu Kush, doğuda Pakistan'ın Chitral Bölgesi, güneyde Kunar Vadisi ve batıda Alishang Nehri'yle sınırlanmıştır.

Kafiristan adını, bir zamanlar yerel olarak gelişmiş birikimlerle karışık antik Hinduizmin farklı bir biçimini takip eden kalıcı kafir (gayrimüslim) Nuristanlılardan almıştır; böylece çevredeki Sünni Müslüman nüfusun çoğunluğu tarafından "dinsizler" anlamına gelen kafirler olarak biliniyorlardı.

Farklı bir kültüre, dile ve dine sahip, son derece bağımsız bir halk olan Kalash halkıyla yakından ilişkilidirler.

Modern Nuristan'dan Keşmir'e kadar uzanan bölge, uzun bir süre boyunca İslamlaşan ve sonunda Müslüman olmalarına yol açan bir dizi "Kafir" kültürü ve Hint-Avrupa dillerini içeren geniş bir alan olan "Peristan" olarak biliniyordu. Bu da sonunda bölgeyi fetheden Abdul Rahman Han'ın emriyle Müslüman olmalarına yol açtı. Bölge daha önce geçici olarak okuryazarlığı ve devlet yönetimini dağlara getiren Budist devletlerle çevriliydi. Budizm'in düşüşü bölgeyi büyük ölçüde izole etti. 16. yüzyılda tamamen Müslüman devletlerle çevriliydi.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Kafiristan, Farsçada "kafirlerin ülkesi" olarak anılır. Kafir kelimesi, "herhangi bir nitelikteki bir ilkeyi kabul etmeyi reddeden ve mecazi olarak İslam'ı kendi inancı olarak kabul etmeyi reddeden bir kişi" anlamına gelir; İngilizceye genellikle "inançsız" olarak çevrilir. Kafiristan'da, 1895-1896'da İslam'a dönüşmeden önce bir tür antik Hinduizm'i takip eden insanlar yaşıyordu.

Kafiristan'ın tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Antik Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Hindukuş'un güney doğusunda yer alan antik Kapiśa, Janapadalar, Kafiristan topraklarına dahil ve onunla ilgilidir. MS 644'te Kapisa'yı ziyaret eden Çinli hacı Xuanzang, buraya Kai-pi-shi (h) diyor. Ayrıca, Çin imparatoru Taizong'a MS 637'de Kapisa'dan bir elçi tarafından mükemmel bir at cinsi sunulduğuna dair bir referans vardır. Kapiśa keçiler ve derileriyle tanınırdı. Xuanzang, Kapisa'dan (Kai-pi-shi) Shen cinsi atlardan bahsediyor.

Gazneliler dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tahmini olarak 1700'lü yıllarda hüküm süren Hint Ali Muhammed Han'ın 1835'te yayınlanan kitabına göre

Putperestliğe karşı bir başka haçlı seferi sonunda çözüldü ve Mahmud Hindistan'ın o zamanki sınırı olan Nardain'e veya Hindukuş'un doğu kısmına götürdü; Ferešte'nin dediği gibi, Hindustan ve Türkistan ülkelerini ayırıyor ve mükemmel meyvesi ile dikkat çekiyor.

Gazneli ordusunun yürüdüğü ülke şimdi Kafiristan olarak adlandırılan, burada yaşayanların putperest olduklar, hala putperest oldukları ve sonraki zamanların Müslümanları tarafından Siah-Posh olarak adlandırılan ülke ile aynı görünüyor.

Nardain'de Gazneli ordusunun yok ettiği bir tapınak vardı ve oradan Hindulara göre çok eski dönemlere ait bazı yazıtlarla kaplı bir taş getirdiler

Modern tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1991'in başlarında Afganistan Cumhuriyeti hükümeti Nuristan'ın fiili özerkliğini tanıdı ve Kunar Eyaleti ve Lamghan Eyaletinin ilçelerinden bu adı taşıyan yeni bir eyalet kurdu.