Kadirovtsı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Great emblem of the 141st Motorized Regiment.svg

Kadirovtsi (RusçaКадыровцы; "Kadirovcular"), Rusya'nın Çeçen Cumhuriyeti'nde bulunan ve Çeçenistan cumhurbaşkanını koruyan paramiliter bir örgüttür. Terim, daha çok Çeçenistan'da cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov'a bağlı silahlı Çeçen birliklerine atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kadirovtsi, 1994 yılında Birinci Çeçen Savaşı sırasında Ahmet Kadirov komutasındaki ayrılıkçı bir Çeçen milis gücü olarak ortaya çıktı ve Çeçen İçkerya Cumhuriyeti için Rus güçlerine karşı savaştı. Kadirov, 1999'daki İkinci Çeçen Savaşı'nda Rus tarafına geçti ve Kadirovtsı, Temmuz 2000'de Çeçenistan cumhurbaşkanı olarak atanmasının ardından bölge polisinin fiilî bir birimi olarak "Gerilla aşaması" sırasında ayrılıkçılarla ve cihatçılara karşı savaşmaya başladı. Ahmet Kadirov 2004'te suikast sonucu öldürülmesinin ardından milislerin kontrolü oğlu Ramazan Kadirov tarafından devralındı. 2006'da Kadirovtsı, İçişleri Bakanlığı'nın motorlu bir alayı olarak yasallaştırıldı ve Kadirov 2007'de Çeçenistan cumhurbaşkanı seçildiğinde kişisel koruma hizmeti olarak mevcut resmi rolü kuruldu.

Kadirovtsı, Ramazan Kadirov'un özel ordusu olmakla eleştiriliyor ve adam kaçırma, zorla kaybetme, işkence ve cinayet gibi yaygın insan hakları ihlalleri işlemekle suçlanmaktadır. Eleştirmenler, Kadirovtsı'nin Kadirov'un otoriter yönetimini güçlendirmek için yargısız cezalar kullandığını ve günümüzde Çeçenistan'ın halk arasında en korkulan örgüt olarak cihatçı isyancıları geride bıraktığını iddia edilmektedir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]