Kabbadion

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Megadük Aleksios Apokaukos , makamının kıyafetinde, zengin bir şekilde dekore edilmiş bir kabbadion ve skaranikon, iktidardaki imparatoru betimleyen bir tören başlığı olan skaranikon giymiş olarak tasvir edilmiştir.

Kabbadion (Modern Yunancaκαββάδιον), Bizans İmparatorluğu'nun son yüzyıllarında saray kostümünün standart bir parçası haline gelen, doğu kökenli, kaftan benzeri bir giysiydir.

Kabbadion bilinen ilk referans, 899'lu yılların Kletorologion'unda meydana gelir ve burada Hetaireia isimli İmparatorun muhafızlarının barbar (ethnikoi) üyelerinin elbisesi olarak tanımlanır. Neredeyse bütün saray üyeleri için standart tören kıyafeti olarak Pseudo-Kodinos'un Makamların Kitabı adlı 14. yüzyılın ortalarına ait eserinde yeniden ortaya çıktı. Kodinos bunu, Persler tarafından adapte edilen ve İslam dünyası kökenli olduğunu açıkça belirtilen bir "Asur" giysisi olarak nitelendirir. Bu nedenle genellikle 13. yüzyıldan kalma betimlemelerde çeşitli Bizanslı yetkililer tarafından giyilen uzun, kaftan benzeri ve tam kollu tunik ile eşittir. Ön tarafa tutturulmuş ve bir kemer ile giyilmiştir. Rengi ve dekorasyonu Kodinos tarafından tanımlandığı gibi rütbe ile belirlenirdi; Genellikle yakada, kol ve etek boyunca sınırlarda altın nakışlı süslemelerle zenginleştirilmiş ve incilerle bezenmiş olabilirdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]