İçeriğe atla

Kabak çiçeği dolması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kabak çiçeği dolması
Pişirilmeye hazır kabak çiçeği dolması

Kabak çiçeği dolması veya çiçek dolması, Türk, Yunan ve Kıbrıs mutfaklarında tüketilen ve kabak çiçeklerinin doldurulması suretiyle hazırlanan bir dolma çeşidi. Türkiye'de Ege Bölgesi'nde, Giritli mübadillerin getirdiği Girit mutfağının da bir unsuru olarak tüketilir.[1] Kıbrıs'ta hem Kıbrıslı Türkler hem de Kıbrıslı Rumlar tarafından yapılır, iki toplum arasında yapımında herhangi bir farklılık yoktur. Rumlar tarafından kupepia me anthus adıyla bilinir.[2] Kapanmaması için sabaha karşı gündoğumundan hemen önce toplanan çiçekler kullanılır. Kabak çiçeği dolması için önce kabak çiçeklerinin içi çıkarılır.[3] İç malzemesi karıştırılıp kabak çiçeklerinin içi doldurulur. Pişerken açılmaması için çiçeklerin ucu iç malzemesinin üzerine doğru kapatılır. Daha sonra kısık ateşte ocağa konulup pişirilir.

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 26 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 14 Şubat 2020. 
  2. ^ Ankut, Ziba (2007), Kıbrıs Türk ve Rum Mutfağının Karşılaştırılması Üzerine Bir Çalışma (PDF) (Yayımlanmamış yüksek lisans tezi), Yakın Doğu Üniversitesi, s. 57, 2 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF), erişim tarihi: 14 Şubat 2020 
  3. ^ "Mahcup çiçeklerden doğan lezzet: Kabak çiçeği dolması". İzmir Kültür ve Turizm Dergisi. 7 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2020.