Kaare Klint

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kaare Klint

Kaare Klint (15 Aralık 1888, Kopenhag-28 Mart 1954), çağdaş İskandinav üslubunun yaratıcılarından Danimarkalı mimar ve mobilya tasarımcısı. Ergonominin de önde gelen temsilcilerinden biridir.

Danimarka'nın 20. yüzyılın başlarındaki önde gelen mimarlarından sayılan P.V. Jensen Klint'in oğluydu. Bir süre mimarlık yaptıktan sonra mobilya tasarımcısı olarak çalıştı. 1924'te Danimarka Sanat Akademisi'ni kurdu ve okulun mobilya bölümünün ilk profesörü oldu. Mobilyada işleve ağırlık veren Klint, tasarımlarında Chippendale, Biedermeier ve Uzakdoğu üsluplarından, özellikle de Amerikan Shaker tarzı mobilyadan etkilendi. Fransız ve Alman çağdaşlarından farklı olarak yalın, sıcak görünümleriyle makine işi eşyadan ayrılan, ama el yapımı özellikleri de öne çıkarılmayan mobilya tasarımları yaptı.

Danimarka gotiğinden yararlanan babası gibi Klint de eski üslupların araştırılmasından yanaydı. Ama bu yapılırken onları kopya etmek yerine, biçim ve konstrüksiyonun nasıl işlevsel olarak ele alındığı öğrenilmeliydi. Babasından farklı olarak, yenilikçiliği sırf yenilikçilik olsun diye savunmadı. Güzel bir görünümle gereksinimleri dengeleyebilmek için özenli çalışmalar yaptı. Örneğin 1933'te yaptığı tikağacı açılır-kapanır koltuk, en rahat kullanımı sağlamak üzere tasarlanmış, kesinlikle işlevsel, ama tek başına bakıldığında da güzel ve kusursuz bir mobilyaydı.

Klint'in tasarımlarının çoğu aşırı titiz ahşap işçiliğine dayanan mobilyalardır. Hepsi de asıl işlevleri düşünülerek oluşturulmuştur; örneğin bir büfe, içine standart sofra takımlarının konabileceği büyüklükte tasarlanmıştır. Klint'in üslubu 1920 ve 1930'lardan başlayarak başta Hans Wagner ve Finn Juhl olmak üzere Batılı tasarımcıları etkilemiş, 1945'ten sonra ise tüm Avrupa'da ve ABD'de sevilmiş ve tutulmuştur.


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]