K2 Dağı (Karakurum)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
K2
K2-big.jpg
K2'nin yazın görünüşü
Diğer adlar Godwin Austin
Ketu/Kechu
Chhogori/Qogir
Yükseklik 8.611 m
Çıkıntı 4.017 m
Konum
K2'nın Pakistan'da bulunduğu yer
K2
K2
K2nin haritadaki yeri
Konum Keşmir bölgesi, Pakistan/Çin
Sıradağ Karakurum,
Koordinatlar 35° 53' Kuzey, 76° 31' Doğu
Jeoloji
Tür Sekizbinlik
En yüksek noktalar
Son patlama Bilinmiyor
Tırmanış
İlk çıkış 31 Temmuz 1954, Lino Lacedelli ve Achille Compagnoni
En kolay rota Abruzzi sırtı

Karakurum'da Pakistan-Çin sınırı üzerinde bulunan K2 Dağı, 8.611 metreye ulaşan yüksekliğiyle, Everest'ten sonra dünyanın en yüksek ikinci dağıdır. Dağın diğer ismi ise Godwin Austin 'dir. Zorluk bakımından ise ilk sırada yer alır ve dolaysıyla dağcılar arasında zirvesi bir nevi "kutsal zirve" olarak görülür. K2 Dağı, 25% gibi yüksek ölüm oranıyla "öldürücü dağ" ve "vahşi dağ" olarak nam salmıştır.

Dağın K2 ismini almasının sebebi ise, Hindistan'daki İngiliz sömürge yönetimi tarafından yürütülen Büyük Trigonometrik Ölçüm sırasında Karakurum Dağları üzerinde kodlanan ikinci dağ olmasıdır.[1] Dağın geleneksel ve yaygın olarak kullanıldığı kanıtlanan yerel bir adı yoktur.[2]

K2, 8.000 m'den yüksek 14 dağ arasında çıkış sayılarına göre zirvesine en zor varılabilendir.[kaynak belirtilmeli] Bunun başlıca birkaç sebebi ise dağın aşırı dik olup teknik beceri gerektiren birçok safhası olması, düşen kaya parçaları ve çığ çökmesi olarak gösterilebilir. İlk başarılı zirve çıkışını 1954 yılında bir İtalyan ekip yapmıştır. Liderliğini Ardito Desio'nun yaptığı bu ekipte zirveye ulaşabilen dağcılar Lino Lacedelli ve Achille Compagnoni'dir. K2'ye tırmanan ilk kadın Polonyalı dağcı Wanda Rutkiewicz olmuştur. Türkiye'den ilk çıkışı 2001 yılında Nasuh Mahruki gerçekleştirmiştir.

Büyük Trigonometrik Ölçüm üyesi Thomas Montgomerie'nin K2 ismini ilk kez kullandığı çizimi.

En çok kullanılan tırmanış rotası, 1900'lerin başında K2 çevresine ilk ulaşanlardan Abruzzi dükü Luigi Amedeo'nun adının verildiği Abruzzi sırtı rotasıdır. Bu rotanın olduğu yüze ve ana kamp bölgesine yaklaşılırken sağ tarafta kalan Broad Peak silsilesi için yol ayrımı olan ve Paris'teki Concorde Meydanı'ndan adını alan bir meydan güzergahı üzerinden ulaşılır.

Yakın yıllara kadar dağcılar için ölüm oranı 1/3 iken, bu oran teknolojideki gelişmeler ve dağcıların tehlikeler konusundaki tecrübeleri sayesinde azalmaktadır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Curran, Jim, K2: The Story of the Savage Mountain, sf. 25, Hodder & Stoughton, 1995, isbn: 978-0340660072 (İngilizce)
  2. ^ Curran, sf. 30

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]