Kızma birader

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Kızma Birader oyun kartonu ( Ludo )

Kızma birader 2 ila 4 oyuncu ile oynanan bir masa oyunudur. Alman klasik masa oyunlarindan sayilan bu oyun bir Hint masa oyunu olan Peçiç ile benzerlikler gösterir. Avrupa ülkelerinde '' Ludo '' olarak bilinir.

Kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Her oyuncu 4 adet piyonla oyuna başlar. Oyuncular piyonlarını oyun alanına çıkarabilmek için zar ile 6 atması gerekir. Güvenli bölgeler dışında aynı karede iki piyon bulunamaz. Eğer rakibin piyonu aynı kareye gelirse burada bulunan piyon kaleye geri gönderilir. Bu işleme "piyon kırma" denir. Oyuncular zar ile her 6 attıklarında 1 piyonu oyuna sokabilir ve her atılan 6, oyuncuya 1 zar atma hakkı daha verir. Oyun alanında diğer piyonların üzerinden atlanabilir.[1]

Oyun Alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızma Birader oyun tahtası 4 sekmeye ayrılmıştır. Genelde sarı, yeşil, kırmızı ve mavi renktedirler. Her oyuncunun bir sekmesi ve 4 aynı renkte piyonu vardır. Normalde oyun tahtası dörtgendir ve haç şeklini andıran 4 kolondan oluşur. Her büyük kolon 6 kareden oluşan 3 küçük kolon içerir. Orta küçük kolon 5 renkli kareden oluşur ve hedef noktasına giden yoldur. Hemen yan taraftaki ilk renkli kare oyuncunun başlama noktasıdır. Oyun tahtasının ortasındaki 3 renkli üçgenden oluşan kare, hedef noktasıdır. Her oyuncu piyonlarını buraya toplayıp kızma birader oyununu bitirebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kızma Birader Oyunu Kuralları". Oyunbilim.com. 6 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]