İçeriğe atla

Kızım Olmadan Asla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Not Without My Daughter
Kızım Olmadan Asla film afişi
YönetmenBrian Gilbert
YapımcıHarry J. Ufland
SenaristBetty Mahmudi
William Hoffer
David W. Rintels
Hikâye (eser)Betty Mahmudi - Kızım Olmadan Asla
OyuncularSally Field
Alfred Molina
Sheila Rosenthal
Roshan Seth
Sarah Badel
Mony Rey
Georges Corraface
MüzikJerry Goldsmith
Görüntü yönetmeniPeter Hannan
KurguTerry Rawlings
Ofer Bedarshi (video)
DağıtıcıMGM
Çıkış tarih(ler)i11 Ocak 1991
Süre115 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Farsça

Kızım Olmadan Asla, (İngilizce Not Without My Daughter) 1991 yapımı bir Amerikan vatandaşı Betty Mahmudi ve kızının kocasından ve İran'dan kaçışlarını konu alan filmdir. Film ABD, Türkiye ve İsrail'de çekildi ve başrollerde Sally Field ve Alfred Molina oynamıştır. Filmin süresi 115 dakikadır.

Yıllardır evli olan İranlı doktor Mudi ve Amerikalı Betty Mahmudi kızları Mehtap ile Amerika'da yaşamaktadırlar. Mudi Betty Mahmudi'yi İran'a ilk defa iki haftalık bir tatil için gitmeye ikna eder. Betty'nin Orta Doğuya gitmek hakkında korkuları olsa da, kocasının sempatisi ağır basar ve kabul eder. Tahran'a iner inmez Betty başına baş örtüsü bağlamak zorunda kalır. Baş örtüsünün önünden biraz saçı gözüktüğü için tutuklanmayla karşı karşıya kalır. Kocasının ailesi fanatik muhafazakâr Müslüman bir ailedir. Tatillerinin sonuna doğru Betty'nin kocası işinden kovulduğunu ve artık Tahran'da yaşayacaklarını Betty'e söyler. Kocasının birdenbire tüm davranışları değişmiştir. Kocası Betty'i döver, kredi kartlarını, parasını, pasaportunu alır. Betty ve kızı artık birer tutsağa dönüşmüştür. Betty İsviçre Büyükelçiliğiyle temas kurmaya çalışsa da kocası bu duruma engel olur.

Betty İsviçre Büyükelçiliği'ne gider ve büyükelçilikte İranlı kadınların çocuklarını almak gibi bir hakkının olmadığını öğrenir. Betty İranlı biriyle evli olduğundan kocasının imzalı izni olmadan Betty ve kızı Mehtap'ın ülke dışına çıkmaları yasaktır. Betty kocasından boşanırsa İran'ı terkedebilir, ancak bu durumda kızı İran'da kalmak zorundadır. Kocası her geçen gün daha agresif bir kişiliğe bürünür. Betty bu durumda Müslüman eş rolünü oynar ve kocasına İslam'ı kabul edebileceğini söyler. Bety'nin kızı Mehtap bir Müslüman okuluna devam etmektedir. Mudi'nin güvenini kazansa da İran'daki baskıcı hayat Betty'i iyice zorlamaktadır. İran'dan kaçak çıkış yaptıran biriyle tanışan Betty, kaçış planları yapmaya başlar. 18 aylık tutsaklıktan sonra Betty ve kızı çöllerden ve dağlardan geçerek Türkiye'ye girer ve ABD Konsolosluğunu bulur.

Film Körfez Savaşı'ndan birkaç gün önce gösterime girmiştir.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]