Kızılcaören, Tepebaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kızılcaören, Eskişehir sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Kızılcaören
—  Köy  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Eskişehir
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 360
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26000
İnternet sitesi: Kızılcaören Köyü Web Sitesi
YerelNET sayfası

Kızılcaören, Eskişehir ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyün eski ismi Ören sonra Kızılcaviran ve daha sonra Kızılcaören olmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı ören olup Yunanlardan kaçarken kızılcık deresıne dogru yolalırlar ve koyun adı kızılcören olur. koyde 2 adet gizli manastır vardır vede 7 ayrı kola gıden mahzenler vardır.günümüzde bu mahsenlerın sadece 2 sı ayakta kalmıs durumdadır .köyün ileri gelen ağalarından ZITKI ŞENYER bunu kanıtlamaktadır. Zamanında Ören yeri etrafı bataklık olduğu için köyün şimdiki yerine göç edilmiş. Kızılca sözcüğü Toprağın Kızıl olmasındandır (Köyün şu an bulunduğu yer). Ören sözcüğü ise eskiden köy halkının yaşadığı ilk bölgeden alındığı rivayet edilir. Köyün kuruluş tarihi hakkında tam bir bilgi olmasa da araştırmalarıma göre 1250 - 1400 yılları arasında Türkler tarafından kurulmus veya iskan edilmiştir. Çünkü köyün yerli halkı Manav olarak tanınır. Manav kelimesi Eskişehir Bölgesine ilk yerleşen Türklere verilen bir addır. Eskişehir tarih araştırmacıları, Eskişehir bölgesine ilk yerleşen Türklerin 1071-1400 yılları arasında geldiklerini yazarlar. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Coğrafya Enstitüsü Bölümünde, Eskişehir Bölgesine Yerleşim adlı tez çalişmasında köyümüzün ismi de geçmektedir. Tezde Yakaboyu Bölgesinde bulunan köylerin 13.-15. yüzyıllar arasında kurulduğunu belirtir. Araştırmacı ve eski arkeologlardan CEMAL ŞAVAŞKAN-HALİM TUNA-YAVUZ TUNA-EROL SAP-ŞÜKRÜ AYBAŞ-İBRAHİM TAPAR-HÜSEYİN ESENOĞLU-HASAN ENTETİK-AYHAN UYSAL-MUZAFFER AVCI-MUSTAFA BİZİMYER-KAHVECİ YILDIRAY ve yörük beyi adem yılmazbayoğlu Kızılcaören Köyü'nün yukarda belirtilen tarihler arasında kurulduğunu destekler ve onaylar (Zeybek26)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemekler: Mercimekli Mantı, Toyga Çorbası, Gartalaş, vs.....

Halkoyunları: Eskişehir Yöresi Kadın Oyunları "Kaşıklı Karşılama" türü oyunlardır. Eskişehir Yöresi Erkek oyunları "Kaşıklı Zeybek" türü oyunlardır. Sırt (Omuz) ve Diz vurmalar yöre oyununun en belirgin özelliği olmasıyla diğer yörelerdeki Zeybeklerden kendini ayırır. Yiğitlik ve Kahramanlığı simgeleyen Zeybek oyunları genellikle düğünlerde, askere ugurlamalarda ve bayramlarda oynanan halk oyunlarıdır. Örnek olarak Horon veya Kafkas Oyunları çeşitli milletler tarafından oynanan bir Oyun türüdür. Kaşıklı Zeybek (Kaşık Oyunları) ise sadece Türkler tarafından oynanan bir Halk Oyunudur.

Kaşık Oyunu: „Kaşık Oyunu“ elverişli sert tahta kaşıklarla oynanır. Yalnız Türk ülkelerine mahsus olan bir Oyun türüdür. Orta Çağda tüm Türk devletlerinde yaygın olmasına rağmen, günümüzde sadece iki Türk ülkesinde „Kaşıklı oyunlar“ oynanmaktadır, bu Ülkeler Türkistan ve Türkiye´dir (Batı ve Orta Anadolu). Kaşık Oyunlari Türkiye'de genellikle İç Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgesinde oynanır: Konya, Eskişehir, Kırşehir, Ankara, Aksaray, Nevşehir, Niğde, Denizli, Isparta,..vs.

Zeybek: Zeybek şu Kategorilere ayrılır: - Ağır Zeybekler - Kaşıklı (Yürük) Zeybekler, - Tek kişilik oynanan Zeybekler

Zeybek denince ilk önce akla İzmir ve Muğla yöresi gelir. Bunun nedeni, bu şehirlerin tanıtımlarını iyi yapmalarıdır. Zeybek şu yörelerdede oynanır: Ege Bölgesinin tüm şehirlerinde, Bilecik, Eskişehir, Bolu, Balıkesir, Bursa, Ankara, Kastamonu, Antalya, Mersin, Çankırı,…vs.


Karşılama: Karşılamalar, çift oyuncuların karşı karşıya gelerek oynadığı bir oyun türüdür. Bir çift oyuncuyla oynandığı gibi çiftlerden oluşan kalabalık oyuncularla da oynanır. Kalabalık oyunlar karşılıklı iki sıra halinde yürütülür.

Kırım, Balkan ve Kafkasyadan gelen Muhacirlerin değişik Oyun türleride Bölgemizde oynanmaktadır.

Oyun Isimleri

Kadın Oyunları: - Mendil - Elindeki Mendil - Yoğurt - Yoğurdum Var Yeşil Meşil - Göç Öküz - Göç Öküzün Dizindedir Fermanı - Zeybek - Entaresi Kırmızı - Yörükkırka Kadın Zeybeği - Çeşmeler Yaptırdım - Düz Oyun - Kırka Zeybeği - Zeybek Derler Adına - Ters Oyun - Sel Önüne Söğüt Diktim Tek Sıra

Erkek Oyunları: - Eskişehir Zeybeği - Kırka Zeybeği - Sepetçioğlu Zeybeği - Kalkıdavermiş Martinimin Kalayı - (Atatürkün Zeybeği) - Keklik Zeybeği - Beyler Zeybeği - Bengi Zeybeği - Kayı Zeybeği (bu Zeybek genellikle Kütahya-Eskişehir arasındaki bölgede oynanır.(Domaniç, Dodurga ve İnönü) - Zeybek - Inönü Karşılaması - Yoğurdum Var.. - Kralın Kızı - Kesik Çayır – İnce Çayır (Küstüm) - Çiftetelli - Sultan Seccadesi - Halkalı Şeker

Bunlardan başka oyunlar da bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir merkezine 28 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzün toprağı manganez zuhuru içerir. (Bazalt ve radiolarit te bulunmaktadır).

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 360
1997 407

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Zeki Görür
1999 - Muammer Vurucu
1994 - Ramazan Kavas
1989 - Ethem Güngör
1984 - Hasan Sürücü

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi var. kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]