Kızıl sinek kuşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Kızıl sinek kuşu
Korunma durumu: Asgari endişe (LC)
Selasphorus rufus1.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Trochiliformes
Familya: Trochilidae (Sinek kuşugiller)
Cins: Selasphorus
Tür: S. rufus
Binominal adı
Selasphorus rufus
(Gmelin, 1788)

Kızıl sinek kuşu (Selasphorus rufus), küçük bir sinek kuşudur.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık 8 santimetre civarında, düz ve çok ince bir gagaya sahiptir. Dişi, erkekten biraz daha büyüktür. Fotoğrafta görüldüğü gibi erişkin erkek bireyin, beyaz bir göğsü ve pas rengi bir yüzü vardır. Üst parçalar, böğrü, kuyruğu ve boğazı yanardöner bir portakal rengi-kırmızı yamaya sahiptir. Bazı erkeklerin, arkası veya tacı yeşildir. Dişinin, üst kısmı yeşil, alt kısmı beyazdır. Boğazın merkezinde bazı yanardöner portakal rengi tüyleri vardır. Koyu renk, uçları beyaz ve pas rengi kuyruğa sahiptirler. Dişileri ve nadir yeşil-arkalı erkekleri, Selasphorus sasin türünden ayırmak aşırı derecede zordur.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu kuş, herhangi bir sinek kuşundan daha kuzeyde yuva yapar. Dişi, bir funda veya kozalaklı ağaçta korunan bir yerde bir yuvayı inşa eder. Erkek saldırgan bir tutumla, beslenme bölgesi içindeki yerleri savunur. Aynı erkek, birkaç dişiyle çiftleşebilir. Küçük boyutlarından dolayı, böcek-yiyen kuşlar ve hayvanlara karşı korunmasızdırlar. Sık beslenirler, gün esnasında aktif halde olurlarken, geceleri ve yemek az olduğunda metabolizmalarını yavaşlatıp, enerjiyi korumak için uyuşukluk içersine girebilirler.

Yayılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğaldıkları habitatlar, batı Kuzey Amerika, güney Alaska'dan Kaliforniya'ya, açık alanlar ve orman kenarlarıdır. Göçmendirler. Kayalık dağlar boyunca göç ederler. Birçokları kır çiçeği mevsiminden faydalanmak için Temmuz ve Ağustos'ta ovalara yakın bulunurlar.

Tüneyen bir kızıl sinek kuşu

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]