Kısa tüylü Alman puanteri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kısa tüylü Alman puanteri
Kahverengi benekli Alman Kısa Tüylü Puanter
Diğer adlarDeutscher kurzhaariger Vorstehhund
Deutsch Kurzhaar
Kurzhaar
ÜlkeAlmanya
Köpek (Canis lupus familiaris)

Kısa tüylü Alman puanteri, Almanya kökenli av köpeği.

19. yüzyıl'ın sonlarında Alman avcılarının yetiştirdikleri Alman Kısa Tüylü Puanter, kokusundan yerini belirlediği avını, hem karada, hem suda izleyip, yakalayabilir.Bu ırkın eğitimi oldukça kolaydır ve otoriter bir köpek cinsi değildir.Çocuklarla çok iyi anlaşırlar.Bunun yanı sıra koruyucu bir ırkdır fakat bu cinsden koruma beklenmemelidir.Amerika ve Kanada'da 200 çiftlik bazında yapılan bir araştırma sonucu köpek ırkları çalışma ve itaat zekası yönünden sıralamıştır.Bu sıralamada Alman Kısa Tüylü Puanteri 117 ırkın arasında 16. ırk seçilmiştir.

Fiziksel Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısa tüylü Alman puanterin yüksekliği erkeklerde ortalama 59–64 cm dişilerde ise ortalama 53–58 cm arasındadır, ağırlıkları ise erkeklerde ortalama 25–32 kg dişilerde ise ortalama 20–27 kg arasında değişmektedir.[1] Açık ya da koyu kahverengi olan pürüzsüz postunda, grimsi beyaz ya da koyu kahverengiden, karaciğer rengine kadar benekler bulunabilir.Alman Kısa Tüylü Puanter çok amaçlı fermalı bir ırktır.Aynı zamanda en zeki fermalı ırklar arasındadır.Alman Kısa Tüylü Puanter iyi huylu olmasına rağmen bir ev köpeği değildir.Bu ırk İtalyan ve İigiliz Puanterlerinden üretilmiştir.

Karakter Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahibine düşkün olduğundan, sahibiyle düzenli vakit geçirmeyi çok sever. Sosyalliğe açık olan ve düzenli egzersize ihtiyaç duyan bu ırk, yanında her daim bir arkadaş görmek isteyecektir.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman Kısa Tüylü Puanteri Irk Bilgisi

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ALMAN POİNTER ÖZELLİKLERİ". 29 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2020. 
  2. ^ "Karakter Özellikleri". 24 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.