Kırmızı akçaağaç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
colspan=2 style="text-align: center; background-color: Şablon:Taxobox/Error colour" | Kırmızı akçaağaç
Conservation status

Secure (NatureServe)[1]
colspan=2 style="text-align: center; background-color: Şablon:Taxobox/Error colour" | Scientific classification
Kingdom: Plantae
(unranked): Angiosperms
(unranked): Eudicots
(unranked): Rosids
Order: Sapindales
Family: Aceraceae[2]
Genus: Acer
Species: A. rubrum
colspan=2 style="text-align: center; background-color: Şablon:Taxobox/Error colour" | Binomial name
Acer rubrum
L.

Kırmızı akçaağaç (Acer rubrum), yaprak döken ve Kuzey Amerika’nın doğusunda yaygın olan ağaçlardan biri. ABD Orman hizmetine göre Amerika’daki en yaygın ağaçtır. Ontario ve Minnesota sınırında bulunan Lake of the Woods’dan doğuda Newfoundland’e, güneyde Miami ve Florida’ya güneybatıda ise Doğu Teksas’a kadar yayılmıştır. Özellikle yaprakları olmak üzere çoğu özelliği biçimde değişkenlik gösterir. Olgunluğa ulaştığında yaklaşık 15 metre gibi bir yüksekliğe ulaşır. Çiçekleri, dalları, sapları ve tohumların kırmızının tonlarına değişmesi nedeniyle bu adı almıştır. Bu özelliklerin yanı sıra en çok son baharda parlak koyu kızıl yaprakları ile bilinirler.

Yayılım alanının haricinde kızıl akçaağaç, pek çok farklı konum ve koşula neredeyse Kuzey Amerika’daki bütün ağaçlardan daha fazla uyum sağalayabilir. Bataklıklarda, kuru kumda veya bu ikisinin arasındaki neredeyse her yerde yetişebilir. Deniz düzeyinden 900 metreye kadar olan yüksekliklerde iyi bir şekilde yetişebilir. Güzün yapraklarının aldığı renk ve beğenilen biçimi için gölgelik ağaç olarak kullanılır. Ticari olarak küçük ölçekte akçaağaç şurubu ve orta veya yüksek kalitedeki kereste yapımında kullanılır. Rhode Island’ın eyalet ağacıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ NatureServe (2006). "NatureServe Explorer: An online encyclopedia of life, Version 6.1". Arlington, Virginia.  |contribution= görmezden gelindi (yardım)
  2. ^ Stevens, P. F. (2001 onwards). Angiosperm Phylogeny Website. Version 9, June 2008 [and more or less continuously updated since]. http://www.mobot.org/MOBOT/research/APweb/.