Kırmızı Leke

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kırmızı Leke
(The Scarlet Letter)
Title page for The Scarlet Letter.jpg
Yazarı Nathaniel Hawthorne
Dili İngilizce
Türü Roman
Anadilinde
basım tarihi
1850

Kırmızı Leke veya Kızıl Damga (İngilizce: The Scarlet Letter), Nathaniel Hawthorne'un romanı (1850). 17. yüzyılda ABD'nin Boston kentinden geçen bir aşk hikayesidir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Katı bir püriten olan rahip Arthur Dimmesdale, terzilik yapan genç ve güzel Hester Prynne'e aşık olur ve karşılık görür. Oysa Hester bir süre önce İngiltere'de evlenmiştir. Doktor olan kocası onu önden göndermiş, Boston'da buluşmayı kararlaştırmışlardır. Ancak, doktor Chillingworth'un gelişi sürekli gecikir. Bir deniz kazasında ölmüş olduğunu tahmin ederler. Dimmesdale'in İngiltere'ye yaptığı bir yolculuk sırasında Hester'in hamile olduğu ortaya çıkar. Genç kadın bütün baskılara rağmen aşığının adını vermez ve zinanın utancını sürekli teninde taşısın diye, vücuduna bir harf damgalanarak cezalandırılır. Hester Prynne, artık boynunda kırmızı bir A harfi taşımak zorunda kalan günahkar bir kadındır.

Arthur Dimmesdale durumu açıklamaya karar verirse de Hester onu vazgeçirir. Bu sırada, Kızılderililer'e esir düşmüş olan doktor Chillingworth geri dönüp karısının ihanetini öğrenince intikam almaya karar verir. Dimmesdale'in zayıf bir kişiliğe sahip olduğu keşfeden Chillingworth, öcünü ona manevi işkence yaparak alır ve Dimmesdale'in sonunda çıldırmasına sebep olur. Ancak yıllar sonra kendini toplayabilen Dimmesdale, Hester'e birlikte kaçmayı önerir, ama bir süre sonra yeni bir kriz geçirir ve herkesin önünde suçunu itiraf ettikten sonra ölür.

Aşk, günah, kefaret, adalet, çile, arınma gibi kavramları büyük bir ustalıkla sorgulayan Hawthorne, hem toplumun suçları değerlendirmek ve cezalandırmaktaki yetersizliğini, hem de püriten ahlakının acımasızlığa varan ödünsüzlüğünü eleştirmektedir.

Uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Defalarca kez sinemaya aktarılan The Scarlet Letter'ın, en ünlü uyarlamalarından biri, yönetmenliğini Roland Joffé'nin yönetmenliğini yaptığı, Demi Moore, Gary Oldman ve Robert Duvall'ın başrollerini paylaştığı 1995 yapımı Kırmızı Leke'dir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]