İçeriğe atla

Kırgızistan Komünistlerinin Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kırgızistan Komünistlerinin Partisi
KısaltmaKKP
Genel başkanİshak Masaliev
Kuruluş tarihi22 Haziran 1992
MerkezBişkek
İdeolojiKomünizm
Marksizm-Leninizm
Siyasi pozisyonAşırı Sol

Kırgızistan Komünistleri'nin Partisi-(Kr. Кыргызстан Коммунисттеринин Партиясы, Kırgızistan Kommünistterinin Partiyası kısaltılmışı KKP)- Kırgızistan'da Marksist-Leninist ideolojide siyasi parti. 22 Haziran 1992 tarihinde kuruldu.

2000 yılındaki seçimde % 27,65 oy alarak birinci geldi. 60 sandalyenin 15'ini kazanarak, 2001-2005 yılları arasında Kırgızistan yasama meclisinde temsil edilen en güçlü parti oldu. 2007 Aralık ayındaki seçimlerde ise % 5,12 oy alarak 5 milletvekili çıkarabildi.

14 Mayıs 2010 tarihinde KKP lideri İshak Masaliev ülkenin güneyinde siyasi kargaşa yarattığı iddiasıyla tutuklandı. 31 Temmuz 2010'da Masaliev parti liderliğinden istifa ettiğini açıkladı. Aynı gün KKP Merkez Komitesi Başkanı Bumairam Mamaseitova genel başkan seçildi.

24 Ağustos 2010'da Bişkek'te toplanan KKP XXV. Olağanüstü Kongresi'nde genel başkan Bumairam Mamaseitova, Merkez Komitesi Başkanı Nikolai Bailo ve Bişkek Bölge Komitesi birinci sekreteri Sheraly Egemberdiev başkanlığında bir heyet parlamento seçimleri için bir liste hazırladı.[1]

10 Mart 2011'de eski lider İshak Masaliev delil yetersizliğinden beraat etti ve 9 Nisan 2011'de tekrar KPP genel başkanı seçildi. Bumairam Mamaseitova ise genel başkan yardımcısı oldu.

16 Temmuz 2011'de Bişkek'te toplanan XXVII. KPP Kongresi'nde 30 Ekim 2011'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için İshak Masaliev aday gösterildi. 2 Mayıs 2015'te meclis aday listesinin belirlenmesinde yaşanan kargaşa nedeniyle İshak Masaliev genel başkanlıktan istifa etti. 5-6 Mayıs 2015'te toplanan kongrede Merkez Komitesi Başkan vekili Sherali Egemberdiev genel başkan seçildi.

Parti programı ve hedefleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Özgürlük,eşitlik, sosyal hakların geliştirilmesi ve emekçilerin çıkarlarını savunmak partinin temel prensibidir.İşçi sınıfının ve köylülerin iyi bir şekilde temsil edilmesi ve demokratik gelişimin sağlanması amaçlanmaktadır. Parti Kırgızistan Sosyalist Cumhuriyeti'nin kurulmasını temel hedef olarak görmektedir.

KPP, Marksizm-Leninizm'in yaratıcı felsefesiyle ve sosyalist ilkelere dayanan demokratik bir devlet inşası doğrultusunda mücadele eder. Enternasyonalizm ve Kollektivizm'i,sosyal adaleti geliştiren, emekçilerin gerçek iktidarını temsil eden bir devlet inşası üzerinde çalışmaktadır. Ekonominin çok çeşitliliğinin desteklenmesini, kırsal alanda tarımda kolektif formların öncü rolünün geliştirilmesini ve sosyal odaklı planlamayı uygun görür. Yerli üretimin geliştirilmesi, dışa bağımlılığın azaltılması,fiyatlar üzerinde devlet kontrolünün sağlanması, dengeli bir maliye politikası uygulanması amaçlanır. Bilimsel ve teknik potansiyelin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi, toplumsal çıkarların dikkate alınması, BDT(Bağımsız Devletler Topluluğu) ülkeleriyle ekonomik ilişkilerin öncelikli olarak geliştirilmesi, Rusya ve Belarus ile her alanda işbirliği yapılmasına önem vermekte.

Ücretsiz sağlık ve eğitim hakkının korunması, herkes için iş imkânı yaratarak çalışma hakkı sağlanması sosyal alandaki hedefleridir. 1 Ocak 1992'de getirilen çalışanların ücretlerinde, emeklilik ve burs gibi haklardaki kayıpların ortadan kaldırılmasını savunur. KKP, Sovyetler Birliği Kırgızistan Komünist Partisi'nin resmi halefi olduğunu belirtmektedir. Pravda Kırgızistana (Kırgızistan Gerçeği) adlı gazete KKP'nin resmi yayın organıdır.

Seçimler Sandalye ± Toplam oy Oy oranı
2000
15 / 60
Sabit 27.65%
2007
5 / 60
Sabit 5,12%
  1. ^ "Правда, 27 августа 2010". 9 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2012.