İçeriğe atla

Kırda Öğle Yemeği (Monet)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kırda Öğle Yemeği
Sanatçı Claude Monet
Yıl 1865-1866
Tür Tuval üzerine yağlı boya
Boyutlar 418 cm × 150 cm (165 in × 59 in)
Konum Musée d'Orsay, Paris

Kırda Öğle Yemeği[1] (Fransızca: FransızcaLe Déjeuner sur l'herbe), Fransız ressam Claude Monet'nin 1865'te yapmaya başladığı ve 1866 yılında tamamladığı yağlı boya tablosu. Eser, şu anda Paris'teki Orsay Müzesi'nde sergilenmektedir.

1865 yılında, Monet, Manet'nin 1863 tarihli Kırda Öğle Yemeği isimli tablosuna cevap olarak kendi Kırda Öğle Yemeği'ni çizmeye başladı. Fakat, çok büyük boyutlardaki (eni: 4,6 m, boyu: 6 m) bu eser tamamlanamadı. Tablo, burjuva bir grubun öğleden sonra eğlencesini anlatmaktadır. Modeller arasında ressamın eşi Camille Monet ve Frederic Bazille de vardır. Tablo, izlenimci etkilerini taşıyan ilk tablolardan biri olması dolayısıyla işlediği konudan çok tuval üzerindeki ışık oyunlarıyla ilgi çekti. Ressamın ışık ve gölgeyle giriştiği incelikli oyun, stüdyo dışında resim yapmanın faydalarını ortaya çıkardı. Ayrıca, bu işlem, Manet'nin doğal olmayan ışık kaynaklarıyla yarattığı eseriyle tezatlık oluşturur. Manet'nin aksine Monet'nin tablosundaki insanların hepsi giyinikti. Buna rağmen iki tablonun detayları birbirine benzemektedir.[2] Yapraklardaki ışığın parıltısı, farklı şekillerin renk modellerinde bulanıklaşması Monet'nin Manet'den etkilenerek gerçekleştirdiği ayrıntılardır ve ileride izlenimciliğin öğeleri arasına gireceklerdir.

Dev boyutlardaki tuval nem yüzünden zarar görünce, Monet, tabloyu üç parçaya ayırdı. Sol ve orta parçası şu anda Orsay Müzesi'ndedir. Fakat üçüncü parça kayıptır. Eser üzerine yapılmış kapsamlı bir çalışma Moskova'daki Puşkin Müzesi'nde yer almaktadır.

Manet'den sonra, Kırda Öğle Yemeği'ne gönderme içeren eserler yaratan tek isim Monet olmadı. Pablo Picasso da 1961 yılında başlayarak tablonun 26 farklı versiyonunu çizdi. Bu versiyonların on dördü Orsay Müzesi'nde sergilenmektedir. Pop sanatı sanatçısı Alain Jacquet ise 1964 yılında tabloya benzer bir kompozisyonu fotoğrafladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Şenyapılı, Önder. Ressamlar ve Kadınları. Metu Press, 2003. Sayfa 18
  2. ^ Aronson, Marc. Art attack: a short cultural history of the avant-garde. Mifflin Harcourt, 1998. ISBN 9780395797297. Sayfa 41