İçeriğe atla

Kırım arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kırım Arması
Ayrıntılar
KullananKırım Özerk Cumhuriyeti ve Kırım Cumhuriyeti
Kabul tarihi24 Eylül 1992
KalkanKırmızı, Griffin, Mavi İnci
Mesnetlerİki taraftada Kolon
SloganПроцветание в единстве (Birlik içinde Refah)

Kırım arması (Ukraynaca: Герб Автономної Республіки Крим, Rusça: Герб Автономной Республики Крым), Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Kırım Cumhuriyeti'nin resmi armasıdır. 1992'den beri kullanılmakta olmasına rağmen 21 Nisan 1999'da resmi olarak kabul edilmiştir.

Arması kırmızı Vareg kalkanı ve sağ pençesinde mavi bir inci tutan sağa dönük gümüşi renkte griffinden oluşur. Kalkanın her iki tarafında da beyaz kolon vardır. Kalkanın üst tarafında ise doğan bir güneş vardır. Kalkanın altından iki kolona da sarılı Kırım bayrağı geçer. Mavi, beyaz ve kırmızı renkli şeridin üzerinde Kırım'ın sloganı, Процветание в единстве (Birlik içinde Refah) yazılıdır.

Vareg kalkanı, uzun yıllar önemli ticaret yollarının Kırım'da kesişmesini simgeler. Kalkanın üzerindeki kırmızı rengi Kırım'ın dramatik ve kahramanca tarihini simgeler. Karadeniz'in kuzey bölgeleri sıklıkla Griffin ile temsil edilir, ayrıca Griffin, Antik Yunan kolonileri olan Panticapaeum ve Chersonesos Taurica'nın armaları olarak da bilinir, bu alanlardaki antik yapılar üzerinde Griffin resimleri görülebilir.

Bir diğer varyasyona göre Griffin pençesinin üzerindeki incinin, Kırım'ın dünyanın incisi olduğunu ve Griffin'in ise bu genç cumhuriyetin koruyucusu olarak semboller. İnci'nin mavi olması Kırım'daki kültürlerinin kombinasyonunu, Kolonlar yarımadada yaşamış antik uygarlıkları ve doğan güneş ise refah ve yenilenmeyi sembol eder.