Kınık, Kahramankazan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chansey (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13.42, 6 Aralık 2016 tarihli sürüm (Gerekçe: + ansiklopedik olmayan bilgi eklentisi + kaynak gerektiren bilgi eklentisi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kınık
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Kahramankazan
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1,000 m (3.000 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 120
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
Posta kodu 06980

Kınık, Ankara ilinin Kahramankazan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

"Kınık" bir Oğuz boy adı olup Uçokların Denizhan koluna mensuptur. "Alçak gönüllü, saygıdeğer" anlamına gelir. Selçukoğulları da bu boya bağlıdır. Kınık köyünün adı, Üç ok boyundan gelmektedir.

Tarihte, 1530'lu yıllarda, Kınıközü olarak bir köy vardır. Bu köyün kalıntılarına halen rastlanmaktadır. Ancak şimdiki Kınık köyünün olduğu yer, yaklaşık olarak, 1700'lü yıllarda Çamlıdere Kazasını, Dört Konak köyünden göçmüş olan Hançerli Hasan tarafından kurulmuş bir köy dür.

Köy, diğer Anadolu köyleri gibi, Çanakkale Savaşı'nda çok sayıda şehit vermiştir. Ayrıca Kore Savaşı'nda da 1 şehiti vardır.

Kültür

Kınık köyünün gelenekleri de aynen Kazan'a benzerlik göstermekte olup örf ve adetleri de aynıdır. Köy odası kültürü halen devam eden nadir köylerimizden biridir. Bu nedenle köyde 2 tane köy odası vardır.

Coğrafya

Uyku dağının eteklerine kurulmuştur. Ankara iline 38, Kahramankazan ilçesine 18 km uzaklıktadır. Rakımı 1.000 m olup, Ankara-İstanbul otoban yolu Ankara gişelerine 5 km uzaklıktadır. Gişelerden Otobana giriş ve çıkış imkânı vardır. E5 karayoluna se 6 km mesafededir.

Köy girişinden geçen asfalt yoldan, E-5 karayoluna çıkmadan Karalar, Evci, Feruzköy Başberkent köyünden geçilerek, Ayaş Beypazarı yoluna çıkılabilmektedir. Yine aynı yoldan Kızılcıhamam köyleri ile Kızılcıhamam, Güdül ve Çeltikçi'ye ulaşılmaktadır.

Köyün arazisi düz olup, geniş bir ovaya sahiptir. Köy yamaçlarında meşe ağaçları mevcuttur. Bu nedenle dağ köyü statüsünde olduğundan Kazan belediyesine bağlanmamıştır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 120
1997 118

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünü olarak; buğday, arpa ve kavun ekimi yapılmaktadır. Özellikle suzuz yetişen Kınık kavunu ün salmıştır.

Son yıllarda köyün girişindeki bağların bakımı yapılmış üzüm, elma, kayısı, armut, vişne, kiraz, dut yetiştirilmeye başlanmıştır. Üzüm pekmezi çok hoştur.

Köy arazilerinde yaklaşık 30 km2'lik bir alanda yoğun olarak "trona cevheri" bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 600 milyar tonluk “Bor Tuzu” bulunduğu, köy arazisi ve Kazan'ın diğer köylerinde resmi olmayan rakamlarla 656 milyon tonluk yeni "trona" rezervi olduğu tespit edilmiştir. Bu iki rezerv dolayısıyla Türkiye, trona rezervi olarak dünyada ABD'den sonra ikinci sıradadır. Ancak bu paha biçilmez maden halen çıkartılmamıştır. Bu nedenle yabancı ülkelere ait "bor" maden şirketleri, köyü sık sık ziyaret ederek toprak analizi yapmaktadırlar.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu ve öğretmen lojmanı vardır. Ancak taşımalı eğitimden dolayı kullanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesivardır. Köyde büyükçe bir cami ve cami lojmanı mevcuttur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyde 2 adet köy odası bir adet su deposu mevcuttur. Ankara Büyükşehir Belediyesince 2010 yılında köy meydanınan yeraltı suyu çıkartmış bu suyla hem köyün içme suyu hem de çevre köylere su verilmektedir. Bu nedenle köyde su sorunu yaşanmamaktadır.

Tarihi ve turistik yerleri
Köyde, Ankara'nın en büyük mağaralarından birisi olan İnkaya mağarası bulunmaktadır. Yaklaşık 1.000 kişinin sığabileceği mağara, Uyku dağının sağ yanındadır. Mağara, Uyku dağının sonuna kadar gitmektedir. Ayrıca dağın üstünde havalandırma bulunmaktadır. Mağara girişine ulaşım kolay olup, mağara girişinin yakınından asfalt yol (Kınık Karalar Yolu) geçmektedir. Ancak bugüne kadar mağaranın sonuna kadar giden olamamıştır.

Dış bağlantılar