Kıkırdaklı balıklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.47, 2 Ekim 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17665550 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)
Gnathostomata
Manta birostris-Thailand3.jpg
Manta birostris
Bilimsel sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota - Ökaryotlar
Âlem: Animalia - Hayvanlar
Alt âlem: Eumetazoa - Gerçek dokulular
(Grup) Bilateria - Bilateral simetrililer
Üst şube: Deuterostomia - İkincil ağızlılar
Şube: Chordata - Kordalılar
Alt şube: Vertebrata - Omurgalılar
İnfa şube: Gnathostomata-Gerçekçeneliler
Sınıf: Chondrichthyes - Kıkırdaklı balıklar
Huxley, 1880
Takımlar

Metne bakınız.

Kıkırdaklı balıklar (Şablon:Lang-la); karmaşık yapılı çiftleşme organları ve pulları olan balıklardır.

İskelet birbiriyle birleşmiş omurlara sahiptir. Vücutları su damlası/füze (fusiform) şeklinde ya da yanlardan basık (dorso-ventral) şekilde yassılaşmış balıklardır. Vücut sıcaklıkları çevreye bağlı olarak değişen (poikloterm) canlılardır. Deri sert, plakoid pullarla kaplı ve bol miktarda mukus bezi içermektedir. Tek ve çift yüzgeçleri var olup, ventral yüzgeçler erkeklerde değişikliğe uğrayarak, kopulasyon organına dönüşmüştür. Kuyruk (kaudal) yüzgeci çatallı biçimdedir. Kalpleri bir kulakçık ve karıncık olmak üzere iki gözlüdür. Alyuvarları çekirdekli ve oval yapıdadır. Solungaçları 5-7 çifttir. Hava keseleri bulunmaz. Ağızlarında çok sayıda diş vardır.

Üreme

Ayrı eşeylidirler. Döllenme vücut içerisinde gerçekleşir.Çiftleşme sırasında erkekler spermaların bir kopulasyon organı yardımıyla dişinin kloakına verir. Büyük yapılı yumurtalar segmentasyondan sonra yavaş yavaş gelişir. Bu gelişme süresi 9-25 ay arasında değişir.Bazıları yumurtalarını suya bırakırken bazıları yavrularını doğurur.

Sınıflandırma

  • Üst takım Batoidea - Vatozlar ve tırpana balıkları

Dış bağlantılar