Kıbrıs Cumhuriyeti'nde spor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
10.34, 19 Mayıs 2016 tarihinde Superyetkin (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17103294 numaralı sürüm (Superyetkin, Kıbrıs Cumhuriyetinde spor sayfasını Kıbrıs Cumhuriyeti'nde spor sayfasına taşıdı: Doğru yazım)

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde spor, ulusal ve yerel düzeyde birçok farklı branş müsabakaları ile gerçekleşmektedir. Uluslararası birçok kuruluşa üye olmasına rağmen milletlerarası düzeyde kayda değer bir başarısı yoktur. Spor branşlarının aktif faaliyette bulunmasını sağlayan federasyonlar Cyprus Sport Organisation (Yunanca:Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού) mensubudur.

Basketbol

Basketbol kulüpleri, ulusal düzeyde müsabakalar yapabildiği gibi FIBA Avrupa müsabakalarına da katılabilmektedir. FIBA EuroCup 2007-08 sezonunda EKA AEL takımı üçüncü oldu.

Futbol

Futbol, ada üzerindeki en popüler sporlardan biridir. Fakat Kıbrıs Milli Futbol Takımı ve ulusal futbol kulüpleri, UEFA ve FIFA turnuvalarında mücadele edebilmekle birlikte, şu ana kadar üst müsabakalarda bir başarı elde edemedi. Kıbrıs Birinci Ligi ülkenin en üst düzey futbol ligidir. Amatör ve profesyonel olarak etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Ragbi birliği

Ulusal düzeyde müsabakaları Kıbrıs Ragbi Federasyonu düzenlemekle birlikte FIRA'nın 2006'dan beri üyesidir.

Olimpiyat Oyunları

1980'den beri turnuvalara katılmakla birlikte hiç madalya kazanamadı.

Tenis

Son zamanlarda Marcos Baghdatis'in ATP sıralaması içerisinde yer almasından dolayı ada üzerinde yer edinmeye başladı.

Dış bağlantılar