Kıbrıs Cumhuriyeti'nde eğitim

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Eğitim Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından denetlenmektedir.

Eğitim sistemi okul öncesi eğitim (3-6 yaş), ilköğretim (6-12 yaş), ortaöğretim (12-18 yaş) ve yükseköğretim (18+ yaş) olarak dörde bölünmüştür.[1] Tam gün eğitim 5 ve 15 yaşları arasındaki tüm çocuklar için zorunludur.[2] Yükseköğrenim dahil olmak üzere devlet tarafından sağlanan eğitim vergilerle ödenir.

Orada onaylı bağımsız okullar paralel sisteme aittir ve veliler herhangi bir uygun yolla çocuklarını eğitmek için seçebilir. Özel okul ve üniversite ücretleri genellikle devlet kapsamında değildir.

Yükseköğretim dört yıllık lisansla başlamaktadır. Lisansüstü derece yüksek ve araştırmayla öğretilen derecelerdir ve genellikle en az üç yıl sürmektedir. Üniversiteler derece vermek amacıyla akreditasyon gerektirir.

İlköğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Faneromeni Primary School

2012-2013 eğitim-öğretim yılında 340 ilköğretim okulu, 49,612 öğrenci ve 4,144 öğretmen Kıbrıs Cumhuriyeti'nde eğitim uygulamıştır.[3]

Ortaöğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

The Pancyprian Gymnasium

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde ortaöğretim 12-18 yaş aralığındaki öğrenciler için olan altı yıllık süreçtir. İlk üç sene ve son üç sene olmak üzere iki aşamalıdır. Eğitim-öğretim yılı 10 Eylül'de başlar ve 20 Mayıs'ta biter.

Yükseköğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Yükseköğretim devlet üniversitelerinin ve özel üniversitelerin ve kolejlerin oluşturduğu bir ağ tarafından sağlanmaktadır. Özel üniversiteler ilk olarak 2005 yılında akredite ve işletmek ve ödül derece için özel bir lisans gerektirmeye başladı. Bu 2005 Özel Üniversiteler yasasına ait bir kuraldır.[4]

Aşağıdaki üniversiteler akademik eğitim vermek için Kıbrıs Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından ruhsatlıdır:

Devlet Üniversiteleri[değiştir | kaynağı değiştir]

University of Cyprus
 1. Kıbrıs Üniversitesi
 2. Kıbrıs'ın Açık Üniversitesi
 3. Kıbrıs Teknoloji Üniversitesi

Özel Üniversiteler[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Avrupa Kıbrıs Üniversitesi
 2. Frederick Üniversitesi
 3. Neapolis Üniversitesi
 4. Nicosia Üniversitesi

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Ministry of Education and Culture. "Structure of the Education System of Cyprus" (PDF). 8 Haziran 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2013. 
 2. ^ Cyprus Ministry of Education and Culture. "The Education System of Cyprus". 14 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2013. 
 3. ^ Cyprus Ministry of Education and Culture. "Statistics of Primary Education Department" (PDF). Erişim tarihi: 11 Mayıs 2013. [ölü/kırık bağlantı]
 4. ^ Republic of Cyprus, Office of the Law Commissioner. "The Private Universities Law (2005)" (PDF). 20 Ocak 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2013.