İçeriğe atla

Kıbrıs (eyalet)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kıbrıs tarihi


İlk Çağ

Kıbrıs (Roma eyaleti)
Tapınak Şövalyeleri
Lüzinyanlar
Lüzinyanlı Guy
Kıbrıs Krallığı
Caterina Cornaro

Osmanlı dönemi

Osmanlı-Venedik Savaşı Lala Mustafa Paşa
Kıbrıs Kanunnâmesi
Kıbrıs Eyaleti
Boyacıoğlu Mehmet İsyanı
Cezayir-i Bahr-i Sefid

Birleşik Krallık dönemi

Kıbrıs Sözleşmesi
Kıbrıs İdaresi
1921 Enosis Plebisiti
Kıbrıs Maden Şirketi grevi
1931 Kıbrıs ayaklanması
1950 Kıbrıs enosis referandumu

Modern tarih

Zürih ve Londra Antlaşmaları
1963-1964 olayları
1974 Darbesi
Kıbrıs Harekâtı
Annan Planı

M.S. 117 yılında Roma İmparatorluğu'nun Kıbrıs eyaleti

Kıbrıs (Latince Cyprus), Antik bir Roma eyaleti. Tarihçi ve Coğrafyacı Strabon'ya göre MÖ 58 yılında, Publius Clodius Pulcher'in Kıbrıs Kralı Ptolemaios'a duyduğu kin nedeniyle Roma eyaleti olarak düzenlenmiştir.[1][2]

Dönemin tanınmış stoacısı ve meşrutiyet taraftarı M. Porcius Cato 'Uticensis', adayı ilhak etmesi ve Roma kanunları altında idari olarak düzenlemesi amacıyla Kıbrısa gönderildi. Sezar'ın iç savaşlarının sona ermesinin ardından ada Marcus Antonius tarafından Mısır kraliçesi Kleopatra ve kızları Kleopatra Selene'ye verildi ancak, Antonius'un Aktium savaşında (MÖ 31) yenilmesinin ardından MÖ 30 yılında yeniden Roma eyaleti oldu. MÖ 22 yılından itibaren Kıbrıs bir Senatoryal eyalet oldu ve Diocletianus'un yönetim reformunun ardından Consularis Oriens olarak bilinen Doğu prefektürlüğüne bağlandı.

Kıbrıs, Pax Romana olarak bilinen görece istikrarlı dönemde sadece iki defa sorunla karşılaştı. İlkinde 115-116 yıllarındaki bir Yahudi isyanında yaklaşık 240.000 Yunan ve Roma yurttaşı öldü. Bu olayın ardından bölgeye gönderilen birlikler isyanı bastırdı ve Yahudilerin, gemilerinin batması durumunda bile, Kıbrıs topraklarına yerleşmesini yasaklayan bir kanun çıkartıldı.

İkinci sorun 333-334 yılları arasında magister pecoris camelorum Calocaerus'un tahtta hak iddia ederek İmparator I. Konstantin'e karşı ayaklanmasıyla ortaya çıktı. İsyan Flavius Dalmatius komutasındaki birliklerin bölgeye varması ve Calocaerus'un ölmesinin ardından bastırıldı.

4. yüzyılın başlarında meydana gelen birkaç depremle sarsılan adayı son olarak kuraklık ve açlık vurdu.

648 yılında Müslümanlarca fethedilen ada 760 yılında Bizans İmparatoru II. Nikiforos tarafından yeniden Doğu Roma topraklarına katıldı.

  1. ^ Karageorghis, Vassos (1982). Cyprus From the Stone Age to the Romans: The Roman Period. Thames & Hudson. pp. 177–178. 
  2. ^ "Ancient Cyprus". 16 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Haziran 2021.