Kıbrıs-Türkiye deniz bölgesi anlaşmazlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kıbrıs-Türkiye deniz bölgesi anlaşmazlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Türkiye arasında münhasır ekonomik bölgelerinin (MEB) kapsamı konusunda görünüşte bölgedeki petrol ve doğalgaz aramalarının yol açtığı bir anlaşmazlıktır. Türkiye, uluslararası deniz hukuku kapsamında hak iddia ettiği sularda Kıbrıs'ın sondaj çalışmalarına karşı çıkmaktadır. Mevcut deniz bölgeleri anlaşmazlığı, çok yıllık Kıbrıs ve Ege anlaşmazlıklarına değinmekte olup Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanımayan Birleşmiş Milletler'e üye tek devlettir ve Kıbrıs'ın imzalayıp onayladığı Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'ni imzalamayan birkaç ülkeden biridir.

Türkiye, Kıbrıs dahil hiçbir adanın kıyı devletlerine yetkilendirilmiş tam 200 deniz mili MEB'e sahip olamayacağı[1][2] ve yalnızca 12 deniz mili karasularına hak kazanması gerektiği tanımına dayanarak Kıbrıs ile tartışmalı olan MEB'in üzerinde hak iddia etmektedir. Türkiye'nin tanımı, Kıbrıs'ın güneyinde bir açık deniz doğalgaz sahası içeren suların hakları konusunda bir anlaşmazlık yaratmaktadır. Bu tanım diğer birçok devlet tarafından paylaşılmamaktadır.[3] Ayrıca, 1974 Kıbrıs Harekâtı'nın bir sonucu olarak ortaya çıkan ve uluslararası alanda tanınmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kıbrıs MEB'inin bazı kısımlarını da talep etmektedir. Kıbrıs Cumhuriyeti ve İsrail, Fransa, Rusya ve Yunanistan da dahil olmak üzere diğer ülkeler, Türkiye'nin kara ve deniz üzerindeki bu iddiaları uluslararası hukuka aykırı olarak görmekte ve Türkiye'yi adanın tartışmalı MEB'indeki sondajından kaçınmaya çağırmaktadır.[4] Avrupa Birliği, Kıbrıs MEB'ini ihlal ettiği için Türkiye'yi ekonomik ve siyasi yaptırımlarla tehdit etti.[5]

Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanımadığı için iki ülke arasında diplomatik ilişki bulunmamaktadır. Kıbrıs Cumhuriyeti, MEB'deki deniz anlaşmazlığı ve doğal kaynakları Kıbrıs Türk liderliği ile müzakere etmeyi reddetti.[6]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Turkey sends non paper to EU, warning to stay away from Cyprus EEZ". KeepTalkingGreece. 23 Haziran 2019. 24 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2021. 
  2. ^ "Greece's maritime claims 'maximalist,' violate international boundaries law". Daily Sabah. 13 Haziran 2019. 12 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2021. 
  3. ^ "Im östlichen Mittelmeer sollen Erdgasvorkommen von mehreren Billionen Kubikmetern liegen. Das befeuert den Zypernkonflikt" (Almanca). Neue Zürcher Zeitung. 12 Kasım 2018. 12 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2021. 
  4. ^ "Gas Partnership: Netanyahu Visits Cyprus". 21 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2021. 
  5. ^ "Turkey's East Med ambitions facing EU roadblock – Bloomberg". ahvalnews.com. 10 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2021. 
  6. ^ Gürel, Ayla; Mullen, Fiona; Tzimitras, Harry (2013). The Cyprus Hydrocarbons Issue: Context, Positions and Future Scenarios (PDF). PCC Report. Peace Research Institute Oslo. ss. 1-64. ISBN 9788272884863. 22 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 26 Ekim 2021. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]