Kıbrıs'ın 50 Yılı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kıbrıs'ın 50 Yılı
Yönetmen Rengin Güner
Yapımcı Mehmet Ali Birand
Müzik Ari Barokas
Stüdyo 32. Gün
Cinsi TV filmi
Türü Belgesel
Renk Renkli
Yapım yılı 1999
Çıkış tarih(ler)i 1999
2007 (VCD)
Süre 170 dakika
Ülke Türkiye
Dil Türkçe

Kıbrıs'ın 50 Yılı, 1999 senesinde 32. Gün adlı tartışma programının CNN Türk adlı televizyon kanalı için hazırladığı belgesel türünde Türkiye filmidir. Mehmet Ali Birand'ın hazırlayıp sunduğu belgeselin yönetmenliğini Rengin Güner yaptı. Duman adlı Türk alternatif rock grubunun Bas gitaristliğini yapan Ari Barokas müziklerini hazırladı.

Belgesel'deki tarihi video kayıtları için Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, Kıbrıs Yayın Kurumu, Rusya Televizyon ve Radyo Kurumu, Antena TV ve Mega TV'nin arşiv kayıtlarından faydalanıldı. Röportajlarda ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilk Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin beşinci Devlet Başkanı ve Kıbrıs Harekâtı'nda Kıbrıs Temsilciler Meclisi Başkanı olan Glafkos Klerides, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk Savunma Bakanı Osman Örek, Türkiye Cumhuriyeti'nin eski Başbakanları Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit, ABD'nin eski Kıbrıs özel temsilcisi Joseph Sisco yer aldı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye ve Yunanistan'ın halen hasas bir konusu olan Kıbrıs adasının tarihi, siyasi karışıklıkları ve bölünmesi ile devam eden süreci belgeleri, tanıkları ve bilinmeyen gerçekleri ile anlatan bir belgesel. Osmanlı döneminden beri kardeşçe yaşayan Türk ve Rum halkı Osmanlı İmparatorluğu yıkıldıkdan sonra bir kaos ortamında yaşamaya mahkûm edilirler. Yunanistan'ın "Enosis" adını verdiği Kıbrıs adasının Yunanistan'a bağlanması fikri ile Türkiye ve Yunanistan ilişkileri bozulur. Daha sonra ise Kıbrıs Türkleri'nin "Taksim" istekleri sonucunda ortam gerginleşir ve durum çatışmaya doğru ilerler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]