Kışlaköy, Elbistan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kışlaköy
—  Köy  —
Kahramanmaraş in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karasal İklim Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Elbistan
Yüzölçümü
 - Toplam seneye belli olacak km2 (İfade hatası: Tanınmayan "seneye" kelimesi mi2)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam kaldıysa 100
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46300
İnternet sitesi: [2]

Kışlaköy, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir köydür.

'== '=== Tarihi === Köyün adının Yavuz Sultan Selim Döneminde sefere giden askerlerin konakladığından dolayı Asker kışlası anlamında Kışla olduğu söylenir. Ancak kaldırılacağıda kesindir. kömür kazı ve istimlak sebebiyle kışla köyü sadece tarih olacak. Köyün yetiştirdiği önemli kişiler arasında Ankara adliyesinde Ağır Ceza Reisliği yapmış ve 2007 genel seçimlerinde milletvekilliği için istifa eden Kerim YILMAZ çevresindeki kişilere bi faydası olmadıktan onra isterlerse cumhurbaşkanı olsunlar,yine Sayıştayda baş denetçi olan kardeşi Cuma YILMAZ, Mustafa Kemal Üniversitesi'nde Doçent Şaban YILMAZ, Kayseri Abdullah Gül Üniversitesinde Öğrenci İşleri Daire Başkanı Ahmet YILMAZ, K.MARAŞ il özel idare genel sekreteri Halil İbrahim GÖK gibi birçok üniversite mezunu ve Türkiyenin çeşitli yerlerine dağılmış insanlar vardır.prof.dr .cebrail çiflikli kayseriden görev yapmaktan.dr.mehmet gök elbistanda görev yapmaktan.hüseyin toprak ankara bakanlıktan milli egitim müfettişlerinden.niçe sayamayaçagımız okumuş degerli devlete ve millete faydalı kişiler yetişmiştir bu degerli insanlarımızı okutup topluma kazandıran o degerli öğretmenlerine ve özveri ile gerek maddi gerekse manevi desteklerini hiç esirgemeyen degerli ailelerine şayet vefat etmiş olan anne ve babalarına allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun inşallah hayatta olanlara rabbim saglık ve afiyet versin herkese saygı ve sevgilerle

                                                mehmet çiftlikli' =='

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Elbistan merkez ile benzemez çünkü kışla başka yerlere benzemez

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 183 km, Elbistan ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karasal iklim etkisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 568
1997 531

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün genel olarak en büyük çiftçileri vardır en başta bilinen ve çevresinde sevilen birisi olmak üzere kışlanın hepsi dürzüdür isimli şahıstır. Köy nüfusunun çoğu topraklarının istimlak edilmesi dolayısıyla zengin olmuş ve de ekilecek alan pek fazla kalmadığından Elbistan'a taşınmışlardır. sadece büyük çiftiçi olarak bilinen kişiler kışları Elbistanda yazları da köyde olmak üzere gidip tarım işlerini yürütürler.

Gençler[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde genç sayısı çok fazladır. Ama bu gençlerin büyük çoğunluğu köy dışındadır. Köyün yakınında termik santrali olması ve köyün topraklarının istimlak edilmesinden dolayı köyün gençlerine işçi alımlarında öncelik tanınmasından dolayı büyük çoğunluğu burda çalışmaktadır. geri kalanı da santralin yapım aşamasında çalışan özel şirketlerde ya da santralin özelleşen kısımlarının ihalesini alan şirketlerde çalışmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar 2009 Abdullah Göçer
2004 Yakup Tekdemir
1999 Mehmet YALÇIN
1994 Ömer GÖK
1989
1984

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]