Kütlesiz parçacıklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Parçacık fiziğindeki, bir kütlesiz parçacık ve böyle bir parçacık'ta kütle değişmezi sıfırdır. Şu anda,yalnızca bilinen kütlesiz parçacıklar ölçek bozonlarıdır:foton (elektromanyetizmanın taşıyıcısı) ve gluon (güçlü kuvvetin taşıyıcısı). Bununla beraber, gluonlar hiçbirzaman serbest(tek başına) parçacık olarak gözlenmedi, Hal böyleyken hadronlar içinde birlikte hapsedilmiştir.[1][2]

Yakın zamana kadar, kütlesiz olabilir ya da olması düşünülen küçük bir kitle nötrinolar idi.Çünkü nötrinoların tiplerinin ikisi en azından kütlesi olmalı nötrinolar çeşni(katık) seyahat olarak değiştirilir.

Özel görelilik[değiştir | kaynağı değiştir]

kütlesiz parçacıkların davranışı özel görelilik sayesinde anlaşılır. Örneğin, bu parçacıklar her zaman ışık hızıyla taşınması gerekir ve dolayısıyla deneyim süresi değildir. Bu bağlamda, bunlar bazen lüksonlar denilerek bradyonlardan ve takyonlardan ayrılır.

Dinamikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kütlesiz parçacıkların diğer parçacıklar olarak aynı çekim ivmesi deneyimi bilinmektedir (bu eşdeğerlik prensibi için ampirik kanıt sağlamaktadır) çünkü bu göreli kütle olarak var, bu çekim yükü olarak hareket eder. Böylece, gücün dik bileşenleri kütlesiz parçacıklar üzerinde hareket ediyor burada hareketin yönü basit değişikliği, GM/rc2 çekimsel mercek ile olan radyanlar içindeki açı değişikliği, bir genel görelilik ile paralel gücün bileşenleri parçacıkların hareketlerine tekrarlı etkileri, ama hızdan fazla frekans değişikiği ile sonuç tahmin edilir.Çünkü bu bir kütlesiz parçacığın momentum yalnızca frekans ve yön üzerinden bağlıdır (kütle, hız ve yönüne bağlıdır düşük hız kitlesel nesne ivme ile karşılaştırılmaktır). Kütlesiz parçacıklar, uzay zamanda geodezikler olarak adlandırılan düz çizgiler halinde hareket eder ve yerçekimsel mercek uzay zamanın eğriliğine dayanır. Gluon-gluon etkileşimi ise bir azıcık farklıdır:Birbirlerine üzerinde kuvvet uygular ama,çünkü ivme buna bağlı çizgiye paraleldir (eşzamanlı anlarda olmasa da), ivme buna bağlı çizgiye bir dik yön içinde taşınan gluonlar sıfır olmadıkça olacaktır(böylece hız ivmeye diktir).

Gravitonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Teorilerin bu postulatı bu çekim nicel tanıtımı gravitonlardır - kütlesiz tensor bozonları (yani bu spin 2 idi) bu yerçekimsel etkileşime aracılık ediyor.Şimdiye kadar onların varlığını destekleyen hiçbir deneysel kanıt yoktur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]